Jak zmienić liczby na datę?

Program Excel często wykorzystywany jest w ramach obowiązków zawodowych, na przykład do wypełniania danych liczbowych. Często dane te mają jednak różny charakter – mogą to być zarówno cyfry, jak również procenty albo daty.

Problem pojawia się wówczas, gdy ręcznie należy wpisywać cały format daty nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy dziennie. Wówczas dobrze jest wykorzystać dodatkowe możliwości programu, które ułatwiają pracę z różnymi formatami.

Rozwiązanie:

 

Aby móc wpisywać daty jako ciąg cyfr, bez konieczności ich każdorazowego formatowania, należy najpierw zaznaczyć komórki – ewentualnie całą kolumnę bądź cały wiersz – których będzie dotyczyć formatowanie.

Następnie należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i otworzyć okno dialogowe opcji „Akapit”.

daty

Następnie w zakładce „Liczby” (1) należy włączyć kategorię „Niestandardowe” (2). W polu „Typ” (3) wpisać formułę, która zamieni ciąg liczb na daty, czyli: 00”:”00. Wybór należy zatwierdzić przyciskiem „OK” (4).

daty

Tak wpisana formuła pozwoli na zamianę ciągu czterech bądź trzech cyfr na format daty. Oznacza to, że zostanie pokazana godzina wraz z minutami, gdzie oznaczenie godziny, w przypadku wpisania formatu trzycyfrowego, zostanie uzupełnione o „0” na początku ciągu. Poniżej prezentacja – wpisane cyfry (1) i ich zamiana na datę w ramach formuły (2).

daty

 

 

Zobacz również:

Co zrobić, aby tytuły wierszy były zawsze na wierzchu?
Jak korzystać z własnego szablonu skoroszytu?
Jak wstawić nagłówek/stopkę?
Jak zmienić kolejność pól w tabeli przestawnej?
Jak wyłączyć automatyczne nagłówki kolumn i wierszy?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady