Jak zmienić typ wykresu przestawnego?

Problem:

Jak zmienić typ wykresu przestawnego?

Gdy generujemy wykres przestawny nie wybieramy typu – domyślnie tworzony jest wykres kolumnowy. Taki typ może być nieodpowiedni do obrazowanych przez nas danych, dlatego możemy go zmienić.

Rozwiązanie:


Zmianę typu wykresu pokażemy na przykładowym wygenerowanym wykresie kolumnowym, który przedstawia sumy wydatków na poszczególne działy w IV kwartałach.

Aby móc edytować wykres klikamy w jego obrębie. Pojawiają się podświetlone na zielono karty kontekstowe Narzędzia wykresów przestawnych.

Wybieramy kartę Projektowanie.

W sekcji Typ wybieramy formant Zmień typ wykresu.

Pojawia się okno dialogowe Zmienianie typu wykresu. W oknie z lewej strony wybieramy ogólny typ- Liniowy. W oknie z prawej mamy do wybory kilka odmian – zaznaczymy Liniowy ze znacznikami. Klikamy OK.

Nasz wykres uległ zmianie i wygląda tak:

Jak widać na wykresie liniowym łatwiej nam porównać różnicę wielkości między poszczególnymi kwartałami (niż na wykresie kolumnowym – gdzie poszczególne kolumny były od siebie oddalone).

Zobacz również:

Jak posortować komórki alfabetycznie?
Jak zapisać szablon z obsługą makr?
Jak przesunąć kolumnę (wiersz) w inne miejsce?
Jak znaleźć minimalne wartości w arkuszu?
Jak szybko wypełnić kilka komórek tą samą treścią?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady