Jak zmienić widok arkusza?

Program Excel pozwala na tworzenie rozmaitych zestawień, głównie kalkulacyjnych, z wykorzystaniem inteligentnych opcji programu, pozwalających np. na wykonywania automatycznych obliczeń.

Domyślny widok programu Excel daje możliwość oglądania pełnego arkusza, który jest właściwie nieskończony. Daje to duże możliwości, jednak powoduje również i ograniczenia oraz niewygody.

Pojawiają się one w chwili, kiedy treść zapisana w dokumencie ma być potem wykorzystana w trakcie drukowania, czy po prostu użytkownik potrzebuje stworzenia niestandardowego widoku na własne potrzeby.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić widok arkusza, należy wejść w zakładkę „Widoki”, a tam ze zbioru opcji „Widoki skoroszytu” wybrać interesującą nas opcję. Widok normalny” (1) to widok domyślny, dający wgląd w pełen arkusz kalkulacyjny programu. Widok „Układ strony” (2) dzieli arkusz na strony, co jest przydatne na przykład, jeśli dokument jest tworzony z zamierzeniem wydrukowania go. Dodatkowo, do strony można dodać również nagłówek. Widok „Podgląd podziału stron” (3) pozostawia wprawdzie arkusz jak w widoku domyślnym, jednak wprowadza pionowe i poziome linie, pokazujące, jak przebiegają granice stron w razie, gdyby arkusz miał być następnie drukowany. Opcja „Widoki niestandardowe” (4) pozwala w rozbudowany sposób dodać własny widok, używany potem jako szablon. Opcja „Pełny ekran” (5) pozostawia na ekranie komputera wyłącznie arkusz, bez pasków funkcji i opcji widocznych ponad nim. Opcję tę wyłącza się klawiszem „ESC”.

widok-arkusza

Zobacz również:

Jak wydrukować cały arkusz na jednej stronie?
Jak wydrukować wszystkie wiersze na jednej stronie?
Jak usunąć puste wiersze?
Jak usunąć zakreślenie nieprawidłowych danych?
Jak zmienić nazwę arkusza?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady