Jak zmniejszyć rozmiar dokumentu z grafikami?

Program Word służy do tworzenia tekstów, w których jednak ważną role mogą grać np. grafiki i obrazy czy inne, dodatkowe obiekty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im więcej dodatkowych obiektów w dokumencie, tym bardziej zwiększa się jego rozmiar, jak również dłużej się on otwiera.

Aby przystosować dokument np. do wydruku albo przesłania mailem, można go jednak odpowiednio skompresować, czyli zmniejszyć jego rozmiar.

Rozwiązanie:

Aby skompresować dokument z grafikami, należy zaznaczyć obrazy znajdujące się w dokumencie. Następnie należy wejść w menu „Narzędzia obrazów” i „Formatowanie”. Tam trzeba wybrać opcję „Kompresuj obrazy”.

kompresowanie

Pokaże się nowe okno dialogowe, w którym można wybrać opcje kompresowania. Na początek znajdują się tam opcje (1), które pozwalają zaznaczyć, na czym polega kompresja oraz ile grafik obejmuje. Następnie należy zaznaczyć, w jakim celu zmniejsza się dokument, czyli określić format wyjściowy (2). Zmiany należy zaznaczyć przyciskiem „OK” (3).

kompresowanie

Zobacz również:

Jak szybko przesunąć tekst na następną stronę?
Jak wykropkować puste miejsca do uzupełnienia?
Jak usunąć ikony z paska szybki dostęp?
Jak i po co ustawiać interlinię w dokumencie?
Jak zmienić widok dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady