Jak znaleźć maksymalne wartości w arkuszu?

Arkusz Excel służy przede wszystkim do wykonywania rozmaitych operacji na liczbach i cyfrach. Z tego powodu korzystne jest wykorzystanie arkusza jako miejsca, gdzie nie tylko można wykonać zestawienia, ale również dokonać podstawowych operacji na wprowadzonych danych.

W celach statystycznych czasami konieczne jest wyciągnięcie z kilkudziesięciu czy kilkuset wprowadzonych komórek wartości maksymalnej dla danego zestawienia. Można to zrobić w prosty sposób, wykorzystując gotowe formuły programu.

Rozwiązanie:

 

Aby wyznaczyć komórkę z wartością maksymalną danego zbioru, należy kliknąć w komórkę, gdzie wartość ta ma być wpisana. Następnie należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Więcej funkcji”.

wartości

Na rozwiniętej liście należy wybrać opcję „Statystyczne”, zaś na kolejnej odszukać i kliknąć w funkcję „MAX”.

wartosci

Otworzy się nowe okno dialogowe „Argumenty funkcji”. Następnie należy wyczyścić automatyczne wypełnienie w polu „Liczba 1” i zaznaczyć na arkuszu wszystkie komórki, który ma dotyczyć wyszukiwanie minimalnej wartości. Można przy tym zaznaczyć również wartości inne niż liczbowe – formuła ta bowiem ignoruje wartości logiczne i tekstowe, przeprowadzając wyszukiwanie jedynie w wartościach liczbowych. Wybór komórek należy zatwierdzić klawiszem „OK”.

wartości

W polu wprowadzenia formuły ukaże się rezultat – największa wartość w zaznaczonym zakresie komórek.

Zobacz również:

Jak automatycznie skopiować formatowanie komórek?
Jak dodać plik PDF do programu pakietu Office?
Jak skopiować arkusz?
Jak zamienić ułamek dziesiętny na ułamek zwykły?
Co zrobić, aby tytuły wierszy były zawsze na wierzchu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady