Jak znaleźć w dokumencie słowo i zamienić je na inne?

Problem:
Jak znaleźć w dokumencie słowo i zamienić je na inne?

Znajdź i zamień to opcja często wykorzystywana przez użytkowników programu Word. Jest to wygodne narzędzie, które pozwala nam zmienić źle wprowadzone słowo od razu w całym dokumencie. Opcja ta jest szczególnie pomocna przy obszernych dokumentach.Rozwiązanie:


Aby zademonstrować użycie opcji Znajdź i zamień w kilkudziesięciu stronnicowym dokumencie wyszukamy słowo internet i zamienimy je na Internet.

Z karty Narzędzia główne wybieramy sekcję Edytowanie i klikamy na formant Zamień.


 
Pojawi się okno dialogowe Znajdowanie i zamienianie otwarte na zakładce Zamień. W górnym polu edycji Znajdź wstawiamy wyraz, który chcemy zamienić (internet). W dolnym polu edycji Zamień wstawiamy wyraz, który ma zostać wstawiony w dokumencie (Internet).

W naszym przypadku różnica między wyrazami dotyczy wielkości litery I dlatego musimy zaznaczyć dodatkową opcję. Naciskamy na przycisk Więcej i wśród pojawiających się opcji zaznaczamy pierwszą od góry: Uwzględnij wielkość liter.


 
Teraz mamy do wyboru:

  • Sprawdzać każdy wyraz z osobna i decydować czy go zamienić czy nie:
    W tym celu naciskamy przycisk Znajdź. Najbliższy wyraz internet zostaje zaznaczony. Jeśli zdecydujemy się na zamianę musimy kliknąć przycisk Zamień.

  • Zamienić wszystkie internet na Internet bez czytania za jednym kliknięciem:
    Naciskamy przycisk Zamień wszystkie. Zanim Word zamieni wszystkie wyrazy pojawi się okno dialogowe z ilością dokonywanych zamian, które musimy zaakceptować klikając OK.


  
W ten niezwykle szybki i wygodny sposób możemy zamienić dowolne słowo na inne bez wysiłku i co ważne, bez konieczności uważnego czytania całości. Metoda ta przyda się wszędzie tam gdzie sprawdzanie pisowni nie pokaże użytego przez nas wyrazu jako błędu. Jak widać Word ułatwia życie! 🙂

Zobacz również:

Jak dodać plik PDF do programu pakietu Office?
Jak dodać numerację tekstu?
Jak odzyskać niezapisane pliki?
Jak włączyć numerowanie wierszy?
Jak obramować fragment tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady