Sieroty, wdowy i bękarty

Praca dyplomowa musi być odpowiednio edytowana również pod względem ułożenia tekstu. Nie może być przypadku, kiedy na końcu strony znajdzie się samotne zdanie, zaś na końcu linijki – pojedyncza litera.

Rozwiązanie:

Dobrze jest wiedzieć, jak nazywa się poszczególne błędy w wyglądzie dokumentu. Wdowa i bękart to w potocznym rozumieniu pojedyncze słowo w nowej, ostatniej linijce akapitu, a także pojedyncze, ostatnie zdanie akapitu przerzucone  na nową stronę. Sieroty to pojedyncze litery, najczęściej spójniki, znajdujące się w ostatnim miejscu w wersie.

Kwestie bękartów i wdów można rozwiązać jednym kliknięciem. Należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i otworzyć okno dialogowe menu „Akapit”.

sieroty

Następnie w nowym oknie dialogowym należy wejść w zakładkę „Podział wiersza i strony” i zaznaczyć opcję „Kontrola wdów i bękartów”.

bękarty i wdowy

Nieco inaczej wygląda kwestia sierot. W tym przypadku należy, w trakcie pisania, stosować po spójnikach na końcach zdania tzw. twardą spację – zamiast zwykłej spacji wciskać skrót Ctrl+Shift+klawisz spacji. Pozwoli to na „przyklejenie” spójnika czy przyimka do kolejnych słów i przeniesienie go do kolejnej linijki.

Zobacz również:

Jak usunąć hiperłącze?
Jak wydrukować adres na kopercie?
Co zrobić, gdy Word nie podkreśla błędów?
Jak przetłumaczyć tekst za pomocą Worda?
Tworzenie strony tytułowej

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady