Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?

Problem:
Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?

Chcemy wygenerować nowy raport z już utworzonej tabeli przestawnej. Jeśli zmieniliśmy tabelę, która jest źródłem danych tabeli przestawnej należy użyć opcji Odśwież.


Rozwiązanie:


Aby zobaczyć jak aktualizować dane w tabeli przestawnej za pomocą opcji Odśwież, prześledzimy przykład. Poniżej pokazano naszą tabelę źródłową (po zmianie) i utworzony na jej podstawie (przed zmianą) raport tabeli przestawnej.


Jak widać różnica polega na tym, że w tabeli występuje kolumna „dział”, a nie ma jej w spisie pól raportu tabeli przestawnej. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać to pole, np. przy filtrowaniu musimy je tam „umieścić”.

Do tego celu służy odświeżanie, które zapewnia zgodność danych w raporcie z danymi źródłowymi.

  • Zaznaczamy raport tabeli przestawnej – pojawia się podświetlona na różowo karta kontekstowa Narzędzia tabel przestawnych.
  • Przechodzimy na kartę Opcje.
  • Wybieramy sekcję Dane.
  • Klikamy formant Odśwież.

W tej chwili wśród pól tabeli przestawnej pojawiła się nowa kolumna „dział”. Jednakże nie będzie ona wyświetlana w raporcie dopóki jej nie zaznaczymy.
 
Kolumnę „dział” wykorzystam, później, aby pokazać jak ustawić filtr w raporcie tabeli przestawnej.

Zobacz również:

Jak zmienić jednostkę główną na osi Y wykresu?
Jak chronić arkusz przed innymi użytkownikami?
Jak utworzyć tabelę w Excelu?
Jak ustawić format komórek dla dat?
Jak zmienić kierunek tekstu w komórkach?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady