Jak dodać linię trendu?

Problem:
Jak dodać linię trendu?
 
Linia trendu przedstawia w sposób graficzny jak zmieniają się dane – jest pewnego rodzaju przybliżeniem funkcji reprezentowanej przez dane przedstawione na wykresie. Zależnie od tego, jaką tendencję przedstawiają dane na wykresie możemy wybrać odpowiednio dopasowaną linię trendu.
 
Rozwiązanie:

Linię trendu dodajemy do gotowego wykresu, my użyjemy wykresu punktowego. Zaznaczamy wykres klikając w jego obrębie.
 
Pojawiają się Narzędzia wykresów – dodatkowe karty kontekstowe. Przechodzimy na kartę Układ. W sekcji Analiza klikamy formant Linia trendu. Tutaj wybieramy linię, która jest najbardziej dopasowana do wykresu. W naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest linia wielomianowa. W tym celu klikamy Więcej opcji Linii trendu.
 
 
Z listy opcji wybierzemy Wielomianowy. W polu Kolejność możemy określić, jakiego stopnia wielomian chcemy dopasować. Stopień wielomianu to wykładnik najwyższej potęgi przy x (czyli przy zmiennej rzędnej).
 
U nas najlepiej dopasowany będzie wielomian 4 stopnia.
 
 
Tak wyznaczonej linii trendu można użyć przy prognozowaniu przyszłych wartości danej funkcji. W tym celu najlepiej mieć równanie linii trendu. Otrzymamy je zaznaczając Wyświetl równanie na wykresie.
Teraz wystarczy już kliknąć OK i na wykresie pojawi się dodatkowa linia.
 

Zobacz również:

Jak włączyć widok strony w arkuszu?
Jak grupować obiekty w Excelu?
Podstawowe pojęcia w Excelu
Jak odwoływać się do komórek (style odwołania A1 i W1K1)?
Jak stworzyć fakturę na podstawie szablonu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady