Jak dodać obiekt ClipArt jako tło slajdu?

Program PowerPoint umożliwia użytkownikowi dowolne zmienianie tła w slajdach danej prezentacji. Pozwala to na personalizację przygotowywanej prezentacji, w tym również np. skojarzenie jej przez obrazek tła z daną organizacją.

Domyślnie każda prezentacja posiada slajdy z białym tłem. Zmiana jest możliwa zarówno dla wszystkich slajdów w całej prezentacji, jak również dla wybranych slajdów.

 

Jedną z możliwości wypełnienia tła slajdów jest dodanie do niego obiektu clipart. Taka forma wypełnienia dobrze sprawdza się w przypadku prezentacji, w których niezbędny jest ogólny obraz stanowiący tło w formie rysunkowej, zaś sami tego typu obrazkiem nie dysponujemy.

Rozwiązanie:

 

Aby dodać do tła slajdu obiekt clipart, należy w oknie głównym kliknąć prawym przyciskiem myszki na slajd, po czym z rozwijanego menu wybrać opcję „Formatuj tło”.

wstawianie-tla-clipart

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Formatowanie tła”. Z dostępnych opcji w zakładce „Wypełnienie” (1) należy wybrać „Wypełnienie obrazem albo teksturą” (2). Następnie w menu „Wstaw z:” należy wybrać „Obiekt clipart” (3).

wstawianie-tla-clipart

Otworzy się kolejne okno dialogowe „Wybieranie obrazu”. W oknie „Wyszukaj tekst” (1) wpisać można tematykę wyszukiwanego obrazu; następnie należy kliknąć „Przejdź”. Po znalezieniu właściwego obiektu clipart należy go zaznaczyć (2), a następnie kliknąć „OK” (3).

wstawianie-tla-clipart

Obraz tekstury można ułożyć w dwa sposoby. Domyślnie ustawiona jest opcja „Rozmieść obraz sąsiadująco jako teksturę” (1), która pozwala uniknąć pikselizacji obrazu. Gdy opcja jest zaznaczona, istnieje możliwość wyboru opcji rozmieszczenia (2), wyrównania (3) czy odbicia lustrzanego (4). Należy pamiętać, że w większości przypadków, gdy wstawiany jest obiekt clipart, zostanie on zwielokrotniony po zaznaczeniu tej opcji.

wstawianie-tla-clipart

Gdy opcja rozmieszczenia sąsiadującego nie jest włączona (1), obraz zostanie rozciągnięty na cały slajd, co w przypadku niektórych obiektów clipart może powodować nieestetyczny efekt końcowy. Rozciągniętą teksturę da się edytować (2) pod kątem jej rozciągania na slajdzie.

wstawianie-clipart

Niezależnie od wybranej opcji ułożenia obiektu clipart można ustawić jego przezroczystość (1). Gdy wszystkie ustawienia są odpowiednie, można zapisać tło na dwa sposoby. W pierwszym – jeśli tło ma być zastosowane tylko do wybranego slajdu – należy kliknąć „Zamknij” (2). Jeżeli tło ma być takie same dla całej prezentacji, należy wybrać opcję „Zastosuj do wszystkich” (3). Aby usunąć wszystkie wprowadzone zmiany i wrócić do poprzednich ustawień, należy kliknąć „Resetuj tło” (4).

wstawianie-tla-clipart

 

 

Zobacz również:

Jak zmienić odstęp między literami w slajdach?
Jak dodać deseń jako tło slajdu?
Jak edytować gotowe efekty przejścia slajdu?
Jak dodać teksturę jako tło slajdu?
Jak przygotować podstawowy pokaz slajdów?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady