Jak edytować osie wykresu?

Program PowerPoint daje użytkownikowi wiele różnych możliwości związanych z tworzeniem rozmaitych prezentacji.

Niekiedy w prezentacjach musi zostać ujęty wykres. O ile wstawiony wykres jest jedynie podstawą do dalszej jego edycji, o tyle edycja ta może osobom początkującym przysporzyć nieco kłopotu.

Na wykresach da się edytować obie osie, zarówno pod kątem ich właściwości, jak również wartości, które przedstawiają.

Rozwiązanie:

Najprostszym sposobem na edytowanie osi wykresu, jeśli chodzi o ich właściwości oraz efekty wizualne, jest dwukrotne kliknięcie na wybraną oś – pionową bądź poziomą. Otworzy to nowe okno dialogowe „Formatowanie osi” oraz menu opcji „Opcje osi”. W menu formatowania osi poziomej można edytować takie wartości, jak odległości (1) między osiami czy między osią z etykietą; typ osi (2) – zostawienie ustawień automatycznych spowoduje domyślne ustawienie osi według podanych w dokumencie wartości; typy znaczników i etykiety (3), w ramach których można wybrać m.in. miejsce położenia etykiet osi; przecięcie z osią pionową (4), czyli miejsce, w którym obie osie się przecinają.

edytowanie-osi-wykresu

Formatowanie osi pionowej zależy poniekąd od wprowadzonych tam wartości. W przypadku wartości procentowych Pierwszym zbiorem opcji jest możliwość edytowania wartości pokazanych na osi (1); następnie dostępne są opcje typów znaczników i położenia etykiet (2), podobne jak w przypadku osi poziomej; ostatnio zbiór opcji wyznacza miejsce przecięcia z podłożem (3) osi pionowej.

edytowanie-osi-wykresu

Zobacz również:

Jak dodawać ścieżkę ruchu w slajdzie?
Jak uruchomić program w prezentacji?
Jak przyciąć obraz w slajdzie?
Jak włączyć linie siatki i prowadnice dla slajdów?
Jak ustawić rozdzielczość prezentacji?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady