Jak formatować prace dyplomowe?

Prace dyplomowe są najczęściej pisane w Wordzie, bowiem zazwyczaj szkoły wyższe wymagają zapisywania ich na CD w formacie .doc. Dodatkowo, program pozwala również na odpowiednie formatowanie stworzonej pracy.

Każda uczelnia wyższa posiada własne oczekiwania względem studentów i formatowania ich prac. Wymagania te są nie tylko istotne z formalnego punktu widzenia – zazwyczaj praca bez odpowiedniego formatowania nie zostanie po prostu zaliczona – ale również z powodów estetycznych. Dobrze przeprowadzone formatowanie pozwala na łatwiejsze przyswojenie tekstu i podnosi jego estetykę.

Rozwiązanie:

Pierwszym krokiem na drodze do formatowania pracy jest odpowiednie ułożenie jej w linijkach. Praca powinna być dostosowana do wymogów przedstawionych przez uczelnię, a to zazwyczaj oznacza konieczność wyjustowania linijek tekstowych.

Aby wyjustować tekst, należy zaznaczyć tekst ciągły w całym dokumencie (CTRL + A), a następnie w zakładce „Narzędzia główne” wybrać przycisk oznaczający justowanie.

formatowanie

Istotne jest, aby odpowiednio ułożyć pozostałe elementy pracy. Przypisy powinny być wyrównane do lewej, podobnie jak tytuły rozdziałów i podrozdziału. Aby to wykonać, należy zaznaczyć konkretny fragment tekstu, wejść w zakładkę „Narzędzia główne”  i wybrać przycisk oznaczający wyrównanie do lewej. Często wyrównanie to jest ustawione jako domyślne, chyba że zostało zmienione formatowanie całego dokumentu.

formatowanie

Zobacz również:

Jak wygenerować korespondencję seryjną używając danych z Excela?
Jak włączyć kartę narzędzi do programowania w VBA
Gdzie znajdują się szablony dokumentu?
Jak szybko zamienić Enter na spację?
Jak dzielić wyrazy w Wordzie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady