Jak i po co korzystać z funkcji autosumowania?

Dzięki rozwojowi programu Excel, wiele firm korzysta obecnie z niego nie tylko w celach tworzenia gotowych zestawień, ale również w formie rozliczania się z pracownikami za przepracowane godziny czy liczbę wykonanych obowiązków.

Program Excel z tego powodu umożliwia szybkie wykonywanie podstawowych funkcji matematycznych, dzięki czemu pewne działania matematyczne wykonywane są bez konieczności dodawania bardziej skomplikowanych formuł.

Rozwiązanie:

 

Warto wiedzieć na początek, że przycisk autosumowanie oblicza sumę czy inną wartość na podstawie wszystkich  zapisanych liczb w danej kolumnie bądź w danym wierszu. Jednocześnie jednak, do obliczania nie używa formuł logicznych oraz tekstu, dzięki czemu nie trzeba ręcznie zaznaczać obszaru liczbowego – program sam go znajdzie i wykorzysta.

Aby wywołać formułę autosumowania, należy najpierw wybrać komórkę w danym wierszu bądź w danej kolumnie, która odpowiada naszym potrzebom szybkiego wyliczenia wartości komórek liczbowych. Najlepiej jest kliknąć pierwszą wolną komórkę za ostatnią wpisaną liczbą w wierszu oraz w kolumnie. Klikając dalszą komórkę, rozszerzymy obszar formuły o puste komórki, które z czasem będziemy mogli uzupełnić.

Przycisk „Autosumowanie” dostępny jest w kilku miejscach w programie. Można go włączyć, wchodząc w zakładkę „Narzędzia główne”, a potem naciskając „Autosumowanie”.

Innym miejscem, gdzie można znaleźć tę funkcję, jest wejście w zakładkę „Formuły” i wybranie opcji „Autosumowanie”.

autosumowanie

Innym sposobem na włączenie tej funkcji jest użycie klawiszy ALT + =.

Warto mieć świadomość, że autosumowanie domyślnie ustawione jest na tworzenie sumy liczb, jednak w samym menu po jego rozwinięciu można wybrać również inne wartości. Są to:

średnia, pozwalająca obliczyć średnią artymetyczną;

zliczanie, liczące ilość liczb wpisanych w komórki;

maksimum, znajdujące maksymalną wartość w danym wierszu bądź kolumnie;

– minimum, znajdujące minimalną wartość w danym wierszu bądź kolumnie.

autosumowanie

Zobacz również:

Jak wstawić w Excelu stałą e?
Jak ustawiać hasła w pakiecie Office?
Jak zmienić kolumnę w wiersz (i odwrotnie)?
Jak ustawić filtr w tabeli?
Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady