Jak i po co sprawdzić statystykę wyrazów?

Jako że program Word służy przede wszystkim do tworzenia dokumentów tekstowych, wszystkie słowa, znaki i wyrazy są w nim odpowiednio przeliczane. Jeszcze kilka lat temu nie miało to większego znaczenia , jednak obecnie w coraz większej liczbie miejsc wymaga się od użytkownika przekazywania dokumentu zawierającego np. określoną liczbę znaków.

Program prowadzi własne statystyki wyrazów, które nie wymagają stosowania innych programów i przeklejania tekstu, aby sprawdzić, ile znaków, wyrazów czy zdań zostało napisanych w określonym dokumencie.

Rozwiązanie:

 

Okno statystyki wyrazów można sprawdzić dwojako. Pierwszy sposób to kliknięcie w przycisk znajdujący się w lewym dolnym rogu dokumentu.

statystyka

Drugi sposób to wejście w zakładkę Recenzjai wybór opcji „Statystyka wyrazów”.

statystyka

W obu przypadkach otworzy się nowe okno dialogowe „Statystyka wyrazów”, w którym będą widoczne kolejne wartości, według których liczona jest statystyka w programie. Zazwyczaj szczególnie istotne są trzy wartości ze wszystkich tutaj zebranych: wyrazy, znaki (bez spacji) oraz znaki (ze spacjami) (1). Ich przestrzegania obecnie wymaga się między innymi na uczelniach wyższych podczas pisania prac zaliczeniowych, w wielu zawodach – np. redaktorów i korektorów, którzy rozliczają się według stawek za arkusz wydawniczy, czyli określoną liczbę znaków, czy copywriterów, piszących teksty konkretnej długości na zamówienie. Dodatkowo, opcja „Dołącz pola tekstowe, przypisy dolne i końcowe” (2) po zaznaczeniu pozwala na doliczenie do statystyk wyrazów wszystkich tekstów zawartych w programie – przed sprawdzeniem statystyk warto więc sprawdzić, czy jest ona nam potrzebna.

statystyka

Zobacz również:

Jak ustawić obramowanie strony?
Jak wstawić datę lub godzinę?
Jak ustawić grafikę za tekstem?
Jak wstawić automatyczny spis treści?
Jak napisać tytuł tekstu wielkimi literami?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady