Jak i po co zablokować widok konkretnych komórek w arkuszu?

Program Excel przeznaczony jest przede wszystkim do wykonywania rozmaitych zestawień, służących potem do różnych celów. W ramach programu możliwe jest również wykonywanie podstawowych formuł, a także odnoszenie się do komórek, które mają być wzięte pod uwagę w rozmaitych działaniach.

Z tego powodu, jak również z wielu innych, głównie ułatwiających pracę, program Excel znacznie ułatwia podgląd konkretnych komórek arkusza przez możliwość ich zablokowania.

Rozwiązanie:

Aby zablokować widok konkretnych komórek w arkuszu, należy wejść w zakładkę Widok”, a następnie wybrać opcję „Zablokuj okienka”.

blokowanie

Pojawi się rozwijane menu z trzema opcjami. Opcja „Zablokuj okienka” (1) pozwala na zablokowanie okienek, które wybierzemy zaznaczeniem – na przykład w sytuacji, gdy kilka wartości jest nam niezbędnych do wykonywania na nich działań. Opcja „Zablokuj górny wiersz” (2) blokuje bez konieczności zaznaczania pierwszy wiersz w danym arkusz – jest to przydatne, gdy wpisujemy dane, a chcemy przyporządkować je do konkretnych kolumn, odpowiednich dla danych wartości. Opcja „Zablokuj pierwszą kolumnę” (3) pozwala na zablokowanie bez zaznaczania pierwszej kolumny w arkuszu – jeśli tabela, którą tworzymy, jest pozioma, to z pewnością ta opcja przyda się do wpisywania danych w dalszych kolumnach.

blokowanie

Zobacz również:

Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?
Co zrobić, gdy tekst nie mieści się w komórce (zawijanie tekstu)?
Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?
Jak wyróżnić komórki skalą kolorów zależnie od wartości?
Jak szybko zaznaczyć określoną liczbę komórek?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady