Jak konwertować cale na stopy/centymetry?

Problem:

Jak konwertować cale na stopy/centymetry?

Każdy zna bajkę o Calineczce, ale nie każdy wie ile Calineczka naprawdę mierzyła 🙂 Tym bajkowym wstępem rozpoczniemy niezwykle przyziemny temat konwersji liczb. Zamiast bawić się w szukanie przeliczników jednostek stworzymy swój własny konwerter w Excelu, a dla wprawy przeliczymy wzrost Calineczki na stopy i na centymetry 🙂

Rozwiązanie:

Przygotowujemy kolumnę, w której będziemy wpisywać wartości w calach. W komórkach obok będziemy odczytywać ich odpowiednik w stopach i centymetrach.Ustawiamy kursor w komórce, gdzie mają być stopy i odnajdujemy funkcję konwertującą.

Klikamy na przycisk Wstaw funkcję fx obok Paska formuły:

Pojawi się okno dialogowe Wstawianie funkcji. Z listy rozwijalnej wybieramy kategorię Inżynierskie. W oknie poniżej odszukujemy funkcję Convert.

Możemy ją także znaleźć na czwartej karcie Formuły. W sekcji Biblioteka Funkcji. Klikając strzałkę pod formantem Więcej funkcji. Z listy opcji wybieramy Inżynierskie. A następnie odszukujemy funkcję Convert.

Pojawi się okno dialogowe Argumenty funkcji, gdzie musimy wypełnić w polach edycji 3 argumenty:

  • Liczba – wartość, która będzie konwertowana – u nas adres komórki A2, czyli tam gdzie mamy podany w calach wzrost Calineczki.
  • Jednostka_we – czyli jednostka, w jakiej podaliśmy wartość powyżej, symbol cala to z ang. „in”.
  • Jednostka_wy – czyli jednostka, do której konwertujemy daną wartość, u nas stopa: „ft”.

 Aby konwertować cale na centymetry wypełniamy 3 pola odpowiednio wartościami:

Oczywiście funkcja ta konwertuje również inne jednostki. Należy jednak pamiętać, iż można tylko konwertować miarę długości na miarę długości, ciężar na ciężar itp. W przypadku połączenia dwóch „różnych” typów miar lub wpisania nieistniejącej jednostki otrzymamy błąd N/D.

Zobacz również:

Co zrobić, gdy tekst nie mieści się w komórce (zawijanie tekstu)?
Jak policzyć ilość komórek o tej samej wartości?
Jak wstawić obrazek Clipart?
Jak pokazać więcej linii siatki na wykresie?
Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady