Jak masowo zmieniać formatowanie wybranych fragmentów tekstu?

Czasami bywa tak, że tworzymy jakiś dokument, dodając do niektórych fragmentów odpowiednie formatowanie. Potem natomiast okazuje się, że musimy to formatowanie z rozmaitych względów zmienić, np. jeśli chodzi o wygląd czcionki, jej wielkość czy styl. Można to zrobić w szybki, acz wymagający nieco zaawansowania sposób.

Rozwiązanie:

Aby masowo zmienić formatowanie tekstu, na początek znajdziemy przykład danego formatu, np. nagłówek. Sprawdzamy, jakie ma właściwości, czyli czcionkę, jej rozmiar itd. Następnie wchodzimy w menu „Narzędzia główne”, a potem wybieramy opcję „Zamień”.

hurt

Otworzy się nowe okno dialogowe „Znajdowanie i zamienianie”. W środkowej zakładce „Zamień” klikamy na opcję „Więcej”.

hurtowe

Otwiera nam ona więcej dostępnych opcji. Następnie wybieramy przycisk „Formatuj”. Mamy teraz do wyboru dwa wyjścia. Jeśli nasze fragmenty, które chcemy zamienić, odpowiadają któremuś z gotowych styli programu Word, wybieramy klawisz „Styl”. Jeśli nie odpowiadają, wybieramy opcję „Czcionka”.

hurtowe

Jeśli wybraliśmy opcję „Styl”, pojawi się okno, w którym musimy wybrać styl, który chcemy zamienić. Wybór zatwierdzamy klawiszem „OK”. Następnie klikamy w góry w pole „Zamień na” i ponownie wybieramy „Formatuj” –> „Styl”, i wybieramy styl, na który chcemy zamienić fragmenty.

hurtowe

Jeśli wybieraliśmy opcję „Czcionka”, pojawi się okno czcionki, w którym musimy wybrać parametry formatowania fragmentu, jaki chcemy zamienić na inne formatowanie. Następnie zatwierdzamy klawiszem „OK” i klikamy u góry w pole „Zamień na”. Ponownie wybieramy „Formatuj” –> „Czcionka” i wybieramy formatowanie czcionki, na jakie chcemy zamienić istniejące fragmenty.

hurtowe

Niezależnie od wybranej formy, gdy mamy już obie wartości wprowadzone do wyszukiwania, możemy wykonać samo wyszukiwanie dwojako. Albo po kolei, wybierając najpierw przycisk „Znajdź następny” (1), a następnie „Zamień” (2). Albo hurtowo, klikając opcję „Zamień wszystko” (3).

hurtowe

Zobacz również:

Jak stworzyć listę adresatów do korespondencji seryjnej?
Jak dodać pole tekstowe do obrazka?
Jak zapisać szablon dokumentu z obsługą makr?
Jak ustawić obiekt dokładnie na środku strony?
Jak usunąć wypunktowanie lub numerację tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady