Jak obramować fragment tekstu?

Podczas tworzenia dokumentów tekstowych w programie Word potrzebujemy niekiedy odmiennego formatowania dla konkretnych fragmentów tekstu.

Sposobów formatowania jest bardzo wiele i każdy może wykorzystać ten, który pasuje najlepiej, na przykład kursywę czy pogrubienie. Jednocześnie jednak czasem zachodzi potrzeba całkowitego wyróżnienia konkretnego fragmentu tekstu, na przykład za pomocą obramowania, które będzie przyciągać uwagę czytelnika i będzie zawierało konkretną, istotną dla całości myśl.

Rozwiązanie:

 

Aby dodać obramowanie fragmentu tekstu, należy najpierw zaznaczyć tekst, który chcemy obramować. Następnie w zakładce „Narzędzia główne” należy kliknąć na ikonkę, która odpowiedzialna jest za dodawanie obramowania.

obramowanie

Po kliknięciu rozwinie się nowe menu, w którym można wybrać rodzaj obramowania. Do wyboru mamy możliwość dodania tylko konkretnych linii obramowania (1). Jeśli jednak chcemy w sposób bardziej zaawansowany zająć się obramowaniem tekstu, powinniśmy wybrać opcję Obramowanie i cieniowanie” (2).

obramowanie

Po wyborze tej opcji otworzy się nowe okno dialogowe Obramowanie i cieniowanie”, w którym wybrać można opcje obramowania. Wśród opcji dostępny jest wybór ustawień ogólnych (1), stylu, koloru oraz szerokości linii obramowania (2). Wszystkie zmiany pokazane są na oknie podglądu (3). Aby zastosować zmiany do zaznaczonego fragmentu tekstu, w polu „Zastosuj do:” (4) należy wybrać opcję „Tekst”. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem „OK” (5).

obramowanie

Poniżej tekst z wybranym obramowaniem fragmentu.

obramowanie

Zobacz również:

Czym są formanty w programie Word?
Jak zmienić pierwsze litery zdania na wielkie?
Jak zmniejszyć rozmiar dokumentu z grafikami?
Starsze narzędzia formantów
Jak dodać indywidualny spis treści w dokumencie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady