Jak posortować alfabetycznie tekst?

Tworząc dokumenty w programie Word, nierzadko wykonujemy rozmaite zestawienia, na przykład nazwisk czy rzeczowników oznaczających nazwy produktów. Wówczas potrzebujemy konkretnych możliwości poukładania alfabetycznie zapisanego tekstu. Word umożliwia dostęp do szybkiej funkcji sortowania alfabetycznego.

Rozwiązanie:

 

Aby posortować alfabetycznie tekst, należy na początek go zaznaczyć. Najlepiej poukładać wszystkie kolejne wyrazy, które mają być sortowane, w osobnych linijkach.

Następnie należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i w zbiorze opcji „Akapit” wybrać ikonę odpowiedzialną za szybkie sortowanie alfabetyczne – od A do Z.

sortować

Pokaże się nowe okno dialogowe Sortowanie tekstu”. Należy wybrać w nim kryterium sortowania (1) – w naszym przypadku akapit – a także sposób sortowania (2). Możliwe jest sortowanie alfabetyczne, które nas interesuje, a także numeryczne oraz według daty. Po wybraniu rodzaju sortowania należy kliknąć na przycisk „OK” (3) i sortowanie zostanie wykonane.

sortowanie

Zobacz również:

Jak wstawić wykres w dokumencie Word?
Jak wstawić odsyłacz do obiektu w dokumencie Word?
Jak wstawić ułamek?
Jak wstawić automatyczny spis treści?
Jak zmienić odstęp między wierszami?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady