Jak posortować wartości w wierszach?

Problem:
Jak posortować wartości w wierszach?

Program Excel oferuje nie tylko możliwość sortowania wartości w obrębie kolumn, ale także i wierszy. Dane znajdujące się w kolejnych kolumnach obok siebie możemy poukładać od najmniejszej do największej lub posortować alfabetycznie, jeśli są to dane tekstowe.

Rozwiązanie:


Sortowanie danych w obrębie wiersza jest dość podobne do sortowania w obrębie kolumny. Aby zademonstrować jak to zrobić posłużymy się przykładem. W pliku mamy zapisane obroty spółki w poszczególnych miesiącach. Chcemy zobaczyć, który miesiąc był najlepszy. W tym celu uporządkujemy miesiące od  najmniejszego do największego obrotu.

Najpierw zaznaczamy zakres, który ma być uporządkowany. Zaznaczymy zakres razem z etykietami, gdyż chcemy, aby nazwy miesięcy przesunęły się odpowiednio z obrotami (tak abyśmy mogli odczytać, jaki miesiąc był najlepszy).

Przechodzimy na kartę Narzędzia główne. W sekcji Edycja wybieramy formant Sortuj i filtruj.
Z listy opcji wybieramy Sortowanie niestandardowe.

Pojawia się okno dialogowe Sortowanie. Naciskamy przycisk Opcje.

Pojawia się kolejne okno Opcje sortowania, gdzie zaznaczamy: Sortuj od lewej do prawej – dzięki temu możemy sortować dane w wierszach. Klikamy OK.

Przechodzimy znowu do okna dialogowego Sortowanie. Gdybyśmy chcieli posortować tylko jeden wiersz nasza praca zakończyłaby się tutaj. Ponieważ my chcemy dokonać sortowania wartości i nagłówków musimy jeszcze zaznaczyć kilka opcji.

W polu Sortuj według wybieramy odpowiedni Wiersz – u nas jest to wiersz 2 (czyli ten, który zawiera wartości).

W kolejnych polach zaznaczamy: Sortowanie – wartości, Kolejność – od najmniejszych do największych. Klikamy OK.

Nasze dane zostały odpowiednio uporządkowane według wielkości obrotów w danym miesiącu.

 

Zobacz również:

Jak usunąć przecinek na końcu tekstu komórki?
Jak skopiować wartość bez kopiowania formuły?
Jak podnieść liczbę do dowolnej potęgi ?
Jak zmienić kierunek tekstu w komórkach?
Co zrobić aby edytować wpisy w legendzie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady