Jak prawidłowo przygotować nadruk na kopertę?

Choć współczesne drukarki zazwyczaj posiadają funkcję drukowania na kopertach, to jednak nie znaczy, że możliwe jest wydrukowanie odpowiednio adresów ze zwykłego dokumentu Word. Na szczęście istnieje możliwość wykonania oddzielnego zadrukowania na koperty bez konieczności kombinowania, jak konkretnie ustawić wydruk, aby pasował do wielkości i formatu papieru.

Rozwiązanie:

Wykonywania nadruku z adresami na kopercie przydaje się zwłaszcza w firmach, gdzie wysyłana jest korespondencja w dużych ilościach i nie ma czasu na ręczne adresowanie kopert.

Aby wykonać odpowiednie przygotowanie nadruku na kopertę, należy wejść w menu „Korespondencja”, a następnie wybrać opcję „Koperty”.

adres

Otworzy się nowe okno dialogowe „Koperty i etykiety”. Pozostajemy w pierwszej zakładce „Koperty”. Następnie w polu „Adres odbiorcy” (1) wpisujemy adres naszego odbiorcy, zaś w polu „Adres zwrotny” (2) – adres firmy czy osoby, która wysyła korespondencję. Należy pamiętać, że adres musi istnieć, bowiem w razie nie znalezienia odbiorcy przesyłka wróci pod ten właśnie adres.  W polu „Podgląd” (3) widzimy, jak wygląda zadrukowana koperta, czyli jak będzie się ona prezentować po wydrukowaniu. Pomocą jest okno „Podawanie” (4), pokazujące, w jaki sposób należy wsunąć czystą kopertę do drukarki. Aby zmienić parametry kopert, należy kliknąć na przycisk „Opcje” (5). Jeśli wszystko się zgadza, należy wybrać opcję „Drukuj” (6).

adres

Wróćmy jeszcze na chwilę do przycisku „Opcje”. Po kliknięciu otwiera on nam dwie zakładki menu. Jedna to „Opcje kopert”, gdzie wybrać można m.in. rozmiar koperty, którą będziemy stosować, jak również formatowanie czcionki w przypadku nadrukowania adresu zwrotnego oraz adresu odbiorcy.

adres

Druga to „Opcje drukowania”, gdzie można zmienić m.in. metodę podawania oraz sposób podawania – automatyczny albo ręczny. Należy mieć na uwadze, że metoda ta zależna jest przede wszystkim od drukarki, dlatego dobrze zapoznać się z funkcjami, o których mówi producent danej drukarki.

adres

Zobacz również:

Jak zmienić konkretne słowa w dokumencie na inne?
Jak wydrukować dokument po recenzji?
Jak wstawić przypis?
Co zrobić gdy zamiast Y piszę Z?
Jak wyjustować tekst?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady