Jak przypisać kolor do wartości komórek?

Istnieje możliwość przypisania do formatu komórek odpowiedniego koloru, który będzie wskazywał na wartość mieszczącą się w danym zakresie. Do wyboru mamy formuły gotowe albo z wprowadzeniem kolorów dostępnych w programie Excel.

Rozwiązanie:

 

Aby komórki zawierające określone wartości samoczynnie zmieniały kolor na określony, przypisany do danych przedziałów, należy wprowadzić odpowiednie, niestandardowe formatowanie komórek. W tym celu należy wejść w zakładkę menu „Narzędzia główne” na wstążce menu, a tam rozwinąć okno dialogowe działu „Liczba”.

format kolor

Pojawi się nowe okno dialogowe „Formatowanie komórek”, w którym należy wybrać zakładkę „Liczby”, a następnie opcję „Niestandardowe”.

format kolor

W ramach listy rozwijanej dostępne mamy konkretne formuły z formatowaniem kolorem.

format kolor

Możemy jednak w polu „Typ” możemy wpisać określone formatowanie kolorem według własnych potrzeb i uznania. Do tego celu należy użyć znaczników warunkowania i operatorów wartości. W przykładzie:

format kolor

mamy użyte znaczniki, które powodują wyświetlenie w kolorze niebieskim wszystkim wartości liczbowych mniejszych i równych liczbie 50, zaś kolorem czerwonym – większych od liczby 50. Po wprowadzeniu formuły należy wybrać przycisk „OK”.

Po tym we wszystkich zaznaczonych komórkach zachodzi następujący proces oznaczania kolorem:

format kolor

Do dyspozycji mamy następujące kolory:

– czarny;

– czerwony;

– niebieski;

– błękitny;

– żółty;

– zielony;

– biały;

– amarantowy.

Należy pamiętać podczas tworzenia formuły z kolorem, że kolor zawsze musi być ujęty w nawias kwadratowy oraz stać na początku formuły, przed innymi operatorami.

Zobacz również:

Jak sprawdzić pisownię w obcym języku?
Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?
Jak zmienić walutę w komórkach arkusza?
Jak obliczyć procent danej liczby?
Jak usunąć zaufanego wydawcę?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady