Jak przypisać kolor do wartości komórek?

Istnieje możliwość przypisania do formatu komórek odpowiedniego koloru, który będzie wskazywał na wartość mieszczącą się w danym zakresie. Do wyboru mamy formuły gotowe albo z wprowadzeniem kolorów dostępnych w programie Excel.

Rozwiązanie:

 

Aby komórki zawierające określone wartości samoczynnie zmieniały kolor na określony, przypisany do danych przedziałów, należy wprowadzić odpowiednie, niestandardowe formatowanie komórek. W tym celu należy wejść w zakładkę menu „Narzędzia główne” na wstążce menu, a tam rozwinąć okno dialogowe działu „Liczba”.

format kolor

Pojawi się nowe okno dialogowe „Formatowanie komórek”, w którym należy wybrać zakładkę „Liczby”, a następnie opcję „Niestandardowe”.

format kolor

W ramach listy rozwijanej dostępne mamy konkretne formuły z formatowaniem kolorem.

format kolor

Możemy jednak w polu „Typ” możemy wpisać określone formatowanie kolorem według własnych potrzeb i uznania. Do tego celu należy użyć znaczników warunkowania i operatorów wartości. W przykładzie:

format kolor

mamy użyte znaczniki, które powodują wyświetlenie w kolorze niebieskim wszystkim wartości liczbowych mniejszych i równych liczbie 50, zaś kolorem czerwonym – większych od liczby 50. Po wprowadzeniu formuły należy wybrać przycisk „OK”.

Po tym we wszystkich zaznaczonych komórkach zachodzi następujący proces oznaczania kolorem:

format kolor

Do dyspozycji mamy następujące kolory:

– czarny;

– czerwony;

– niebieski;

– błękitny;

– żółty;

– zielony;

– biały;

– amarantowy.

Należy pamiętać podczas tworzenia formuły z kolorem, że kolor zawsze musi być ujęty w nawias kwadratowy oraz stać na początku formuły, przed innymi operatorami.

Zobacz również:

Jak wstawić wykres w Excelu?
Jak wydrukować poziomo arkusz danych?
Jak wstawić pole wyboru do arkusza?
Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?
Jak obliczyć pierwiastek kwadratowy?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady