Jak sformatować obrazek?

Problem:
Jak sformatować obrazek w Excelu?

Jeśli do naszego arkusza wstawiliśmy jakąś grafikę prawdopodobnie będzie trzeba ją odpowiednio dostosować. W tej poradzie opiszę w jaki sposób można sformatować taki obrazek: jak zmienić rozmiar, kolor oraz obrócić go w przestrzeni.

Rozwiązanie:

Karta do formatowania obrazów jest kartą kontekstową, a więc pojawia się tylko kiedy zaznaczymy obraz. Jest to zawsze ostatnia karta, z charakterystycznym pomarańczowym podświetleniem. 
 
Po zaznaczeniu danego obrazka wybieramy kartę kontekstową Narzędzia do rysowania. Ukaże się nam karta Formatowanie, która oferuje wiele narzędzi.

 

Pokażę jak użyć 3 z nich: zmianę rozmiaru, koloru i obrót. 
 
1. Zmiana rozmiaru
Przechodzimy do sekcji Rozmiar, w której mamy dwa pola edycji, gdzie można ustawić za pomocą strzałek lub wpisać ręcznie wysokość i szerokość obrazka.  


 
Rozmiar można też zmienić ręcznie za pomocą myszy. Wystarczy najechać kursorem nad jedną z kropek na krawędzi zaznaczonego obrazu. Gdy kursor zamieni się w dwukierunkową strzałkę naciskamy lewy klawisz myszy i przesuwamy tak aby uzyskać pożądany rozmiar.  

2. Zmiana koloru
Przechodzimy do sekcji Style kształtów. Wybieramy formant Wypełnienie kształtu. Wystarczy kliknąć na paletę aby wybrać nowy kolor wypełnienia clipartu.

3. Obrót
Również w sekcji Style kształtów. Odszukujemy formant Efekty kształtów. Po kliknięciu strzałki w dół pojawi się lista Opcji. Wybieramy Obrót 3-W. Obok pojawi się kolejna lista z przykładowymi sposobami obrotu do wyboru.

Klikamy na ten który podoba nam się najbardziej i gotowe!

W tych trzech prostych krokach dostosowaliśmy standardową, a więc bardzo powtarzalną grafikę do swoich indywidualnych potrzeb. 

Zobacz również:

Jak zamienić ułamek dziesiętny na ułamek zwykły?
Jak zmienić jednostkę główną na osi Y wykresu?
Jak zaznaczyć kolorami zakresy liczb spełniających warunki?
Jak ustawić format komórek dla walut?
Jak dodać linię trendu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady