Jak stworzyć harmonogram pracy dla pracowników?

W każdej firmie niezbędne jest pilnowanie godzin, w których pracownicy realizują swoje obowiązki zawodowe. Będzie to potrzebne zarówno do rozliczania ich z nadgodzin, jak również przy systemie pracy, w którym wypłata następuje od akordu. Program Excel pozwala na łatwe sformułowanie tego typu zestawienia.

Rozwiązanie:

 

Aby stworzyć harmonogram godzin dla pracowników, należy wejść w menu „Plik” i wybrać opcję „Nowe”.

harmonogram

Następnie należy wybrać opcję „Harmonogramy” z dostępnych po prawej stronie szablonów.

haromnogram

Otworzy się kolejne okno, w którym należy dwukrotnie kliknąć na szablon o nazwie „Harmonogram nieobecności pracowników – rok 2010”.

harmonogram

Harmonogram otworzy się w nowym oknie programu Excel, nie należy więc zapomnieć o jego zapisaniu. W harmonogramie można zmienić nazwę. W kolumnach po lewej stronie należy wpisywać imiona i nazwiska poszczególnych pracowników, a każda tabela odpowiada jednemu miesiącowi. Jeden wiersz przyporządkowany jest do danego pracownika. Do uzupełniania tabeli należy opracować odpowiedni schemat, np. kolorem żółtym oznaczamy dni, kiedy pracownik był obecny, a czerwonym – dni nieobecności. Na koniec zliczamy dni – obecności albo nieobecności.

harmonogram

Aby wypełnić komórkę kolorem, należy na nią kliknąć, następnie wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i wybrać przycisk wypełnienia kolorem.

harmonogram

Zobacz również:

Jak zsumować liczby odpowiednie każdej danej wartości w arkuszu?
Jak sprawdzić, czy formuły w arkuszu są poprawne?
Jak można zabezpieczyć skoroszyt hasłem?
Jak adresować komórki w formułach – adresowanie względne
Co zrobić, aby zawsze widzieć nagłówki kolumn?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady