Jak stworzyć kolumny z tekstem ciągnące się przez kilka stron?

Niekiedy do własnych potrzeb musimy przystosować kartkę w programie Word w taki sposób, aby dzieliła się ona na kilka kolumn. Niekiedy ten podział powinien ciągnąć się przez kilka stron, niestety wówczas uświadamiamy sobie, że tekst, zamiast kontynuować się w tej samej kolumnie na kolejnej stronie, jest przesuwany w kolumnie obok. Co więcej, wprowadzenie tekstu w pierwszej kolumnie powoduje zmiany w kolumnie drugiej i kolejnych. Jak temu zapobiec?

Rozwiązanie:

Przede wszystkim wykonamy całą czynność na kartce w orientacji poziomej. Aby zmienić orientację, wchodzimy w menu „Plik”, następnie „Drukuj”.

kolumny

W ustawieniach drukowania wybieramy opcję „Orientacja pozioma”.

kolumny

Następnie tworzymy tabelę – będzie ona miała 3 kolumny i jeden wiersz. Aby ją wstawić, wchodzimy w menu Wstawianie, następnie wybieramy opcję „Tabela” i zaznaczamy odpowiedni obszar.

kolumny

Teraz tabelę zapełniamy tekstem. Możemy pisać w każdej z kolumn, a gdy zbliżymy się do końca strony, tabela sama przeniesie się na kolejną stronę. Co więcej, pisanie w jednej kolumnie tabeli nie ma wpływu na pisanie w drugiej komórce.

kolumny

Naszym zamiarem było jednak stworzenie kolumn, a nie widocznej tabeli. Teraz musimy więc zrobić wszystko, aby tabela nie była widoczna. Klikamy więc na tabelę lewym przyciskiem myszy, a następnie na mały, kwadratowy przycisk po jej lewej stronie prawym przyciskiem myszy.

kolumny

Z otwartego menu wybieramy opcję Obramowanie i cieniowanie”.

kolumny

Otworzy się nowe okno dialogoweObramowanie i cieniowanie”. W zakładce Obramowaniewybieramy opcję „Brak”, a następnie klikamy przycisk „OK”.

kolumny

Obramowanie tabeli zostaje usunięte, widoczne są natomiast przerywane linie. Są one jedynie do naszej dyspozycji – jak widać, na wydruku będą niewidoczne.

kolumny

 

 

Zobacz również:

Jak ustawić obrazek opływający tekstem?
Starsze narzędzia formantów
Jak wstawić znak wodny?
Jak przekreślić komórkę w tabeli?
Jak zmienić kolor tła tabeli?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady