Jak stworzyć nowy styl czcionki w Wordzie?

Czasami gotowe style czcionek z jakiegoś powodu mogą nam nie odpowiadać – np. mogą zapewnić nieprawidłowy typ czcionki, który potem należy powtórnie zmienić, co dokłada nam pracy. W takiej sytuacji, gdy korzystamy często z konkretnego formatowania, dobrze będzie zapisać po prostu styl danej czcionki jako nowy styl, z którego możemy korzystać.

Rozwiązanie:

Aby stworzyć nowy, szybko dostępny styl czcionki w Wordzie, należy przede wszystkim stworzyć formatowanie tekstu. Nasz nowy styl będzie posiadał czcionkę 14 pkt, pogrubioną, klasyczny Arial pisany niebieskim kolorem.

nowy styl

Następnie należy zaznaczyć tekst stworzony w nowym stylu, który chcemy dodać do stylów naszego programu.

nowy styl

Teraz wchodzimy w zakładkę menu „Narzędzia główne” i wybieramy rozszerzenie okna stylów w zakładce „Style”.

nowy styl

Otworzy się nowe okno, gdzie wybieramy opcję „Zapisz zaznaczenie jako nowy szybki styl”.

nowy styl

Otworzy się nowe okno dialogowe, gdzie klikamy opcję „Modyfikuj”.

nowy styl

Tutaj wpisujemy nazwę stylu (1), a następnie przeglądamy jego opcje (2), które możemy dowolnie zmieniać. Na samym dole zaznaczamy opcję „Tylko w tym dokumencie” (3), jeśli formatowanie ma być dostępne tylko w danym dokumencie, albo „W nowych dokumentach na podstawie tego szablonu” (4), jeśli formatowanie ma być dostępne podczas pracy na zapisanym szablonie, który możemy wygenerować z tego dokumentu. Wówczas każda kopia i wersja tego szablonu będzie mogła korzystać z tego formatowania. Upewniamy się, że zaznaczone jest okno wyboru przy oknie „Dodaj do listy szybkich stylów” (5). Następnie zatwierdzamy całość przyciskiem „OK” (6).

nowy styl

 Styl ukazuje się zaraz za obecnie używanym stylem w pasku szybkiego dostępu „Style”, w menu „Narzędzia główne”.

nowy styl

Zobacz również:

Jak i po co ustawiać interlinię w dokumencie?
Jak wydrukować adres na kopercie?
Jak zapisać dokument z obsługą makr?
Jak sprawić, żeby tabela nie była dzielona między stronami?
Jak zmniejszyć rozmiar dokumentu z grafikami?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady