Jak szybko poruszać się po dokumencie?

Przewijanie kilkudziesięciu stron dokumentu pisanego w Wordzie jest nie dość, że nużące i niewygodne, to dodatkowo stanowi stratę czasu. O wiele lepiej będzie wybrać jakiś sposób nawigacji, który pozwoli na szybkie przemieszczanie się po dokumencie bez konieczności samodzielnego tracenia czasu na przewijanie stron.

Rozwiązanie:

Najlepszym sposobem na poruszanie się po rozbudowanych dokumentach jest stosowanie nawigacji dokumentu. Można ją włączyć, wchodząc w menuWidoki wybierać okienko wyboru przy opcji „Okienko nawigacji”. Dzięki tej opcji możemy włączać i wyłączać okno nawigacji, jeśli uznamy, że jest nam ono w danej chwili potrzebne albo niepotrzebne.

nawigacja

Po lewej stronie dokumentu ukaże się dodatkowe okno, które pozwala na poruszanie się po dokumencie. Pierwsza jego zakładka pozwala na wybieranie fragmentu według wprowadzonego nagłówka. Jeśli dokument zawiera takie nagłówki, ta forma nawigacji może być wygodna, bo prowadzi najczęściej po różnych rozdziałach. Jeśli tworzymy dokument wielostronicowy samodzielnie, warto stosować z tego samego powodu style nagłówków.

nawigacja

Druga zakładka pozwala na przeglądanie kolejnych stron dokumentu. Nie jest to opcja wygodna, jeśli stron jest wiele, a wszystkie zawierają tekst. Pozwala jednak o wiele szybciej znaleźć np. stronę z konkretną grafiką albo posiadającą jakiś charakterystyczny element.

nawigacja

Ostatnia z zakładek daje możliwość wyszukania interesującej nas strony po wpisaniu do wyszukiwarki powyżej odpowiedniego hasła.

nawigacja

Ta opcja jest również o tyle wygodna, że prócz wyszukiwania tekstowego pozwala na wyszukiwanie innych obiektów. Wystarczy kliknąć na ikonkę lupy, a potem z rozwijanej listy wybrać odpowiedni obiekt, który pragniemy wyszukać.

nawigacja

Zobacz również:

Jak szybko wykonać działania matematyczne w Wordzie?
Jak wydrukować dowolną stronę bez numeru strony (sposób „zastępczy”)?
Jak zapisać szablon dokumentu z obsługą makr?
Po co i jak pokazać symbole formatowania i znaczniki?
Jak masowo zmieniać formatowanie wybranych fragmentów tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady