Jak tworzyć dokumenty z odsyłaniem w treści?

Każdy z tworzonych przez nas dokumentów może być bardziej albo mniej rozbudowany. Od jego objętości zależy również sposób poruszania się po nim oraz trudność, która się z tym wiąże. Przy dokumentach dużych objętościowo i pod względem liczby stron dobrze jest stworzyć odpowiednie odesłania, zwłaszcza w przypadku, kiedy z dokumentu korzystać będą osoby trzecie. Odesłania mogą pomóc zarówno przy spisie treści, jak również zapewnić odsyłanie do trudniejszych pojęć, które są wyjaśnione np. w różnych rozdziałach.

Rozwiązanie:

Aby stworzyć odesłanie, należy najpierw mieć wyróżnione części tekstu, np. nagłówki. Przykład zobrazujemy na krótkim fragmencie tekstu oraz nagłówku. Najpierw następuje fragment tekstu (1), w którym mowa o nazewnictwie książki, wraz z jej tytułem. Następnie mamy trzy puste strony (2). Ostatni jest nagłówek (3), do którego będziemy odwoływać się we fragmencie, a który ma dostarczać więcej informacji o samej książce.

odsyłanie

Na początku zaznaczamy tekst, po czym wchodzimy w zakładkę menu Wstawianie”, a potem klikamy ikonę „Odsyłacz”, znajdującą się w zbiorze opcji „Łącza”.

odsyłanie

Teraz otwiera się nowe okno dialogowe „Odsyłacz”. Na liście „Typ odsyłacza” (1) wybieramy opcję „Nagłówek”, zaś na liście obok „Wstaw odsyłacz do” (2) wybieramy opcję „Tekst nagłówka”. Na liście poniżej „Który nagłówek” – nagłówek „Władca Pierścieni” (3), który nas interesuje. Następnie sprawdzamy, czy zaznaczone jest okno wyboru przy opcji „Wstaw jako hiperłącze” (4). Jeśli wszystko się zgadza, zatwierdzamy całość przyciskiem ”Wstaw” (5). Należy zrobić to tylko raz, ponieważ tekst wstawia się w wyznaczone miejsce, ale okno się nie zamyka. Co więcej, fragment z odsyłaniem i tekst nagłówka muszą być identyczne.

odsyłanie

Z racji tego, że tekst nie wyróżnia się, mimo iż jest hiperłączem, warto zastosować kolor. W tym celu należy zaznaczyć tekst, wejść w menu „Narzędzia główne” i wybrać ikonę koloru czcionki.

odsyłanie

Skąd wiadomo, że odsyłacz się dodał? Przede wszystkim, po kliknięciu całość odsyłacza podświetla się na szaro. Co więcej, po najechaniu na nią myszką, pokazuje się skrót, który należy zastosować, aby przeskoczyć w miejsce, do którego tekst odsyła.

odsyłanie

Po wykonaniu skrótu klawiszowego przeskakujemy wprost do nagłówka będącego miejscem docelowym odesłania.

odsyłanie

Zobacz również:

Jak ustawić automatyczne zapisywanie dokumentu?
Jak sprawdzić zgodność pliku podczas zapisywania w starszej wersji?
Jak zmienić sposób wyświetlania poprawek?
Jak wstawić schemat procesu cyklicznego?
Jak wyciąć obrazek w kształt?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady