Jak tworzyć formuły w Excelu?

Prócz wykorzystania klasycznych formuł, które mamy do dyspozycji w gotowej formie w menu „Formuły”, możemy korzystać również z tych stworzonych samodzielnie. Aby jednak były one skuteczne, należy poznać tajniki tworzenia formuł oraz ogólne zasady dotyczące używanych w nich znaków.

Rozwiązanie:

Formuła to nic innego jak ciąg znaków, który posiada w sobie znaki odpowiedzialne za odwołania do konkretnych komórek arkusza oraz znaki, które wywołują konkretne zachowania, najczęściej matematyczne, logiczne czy statystyczne. Każda formuła może składać się również z funkcji, które są odpowiedzialne za mniejsze działania oraz komendy.

Wynik formuły zawsze pokazuje się w komórce, w której formuła została wprowadzona. Formuła może zawierać wyłącznie składowe formuły, np. liczby przy prowadzeniu formuły matematycznej, albo odwołania do innych komórek.

Formuły w Excelu w formie gotowej dostępne są w zakładce wstążki menu o nazwie „Formuły”. Podzielone zostały one na kilka kategorii, w ramach których – na rozwijanej liście – wybierać można różne typy formuł.

formuły

Wszystkie formuły można dowolnie edytować – również te, które są wstawiane jako gotowe. Sprawia to, ze gotowa formuła może być podstawą do rozwinięcia nowej formuły, bardziej odpowiadającej naszym potrzebom w danej sytuacji.

Formułę można wpisać na pasku funkcji, znajdującym się bezpośrednio pod wstążką menu.

formuły

Jeśli pasek funkcji jest niewidoczny, należy go przywrócić, wchodząc w menu Widok i zaznaczając okienko wyboru przy opcji „Pasek formuły”.

formuły

Zobacz również:

Jak dodać zaufanego wydawcę?
Jak szybko wykonać comiesięczne zestawienie dat?
Jak wydrukować wszystkie kolumny na jednej stronie?
Jak policzyć ilość komórek o tej samej wartości?
Jak podnieść liczbę do dowolnej potęgi ?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady