Jak ustawiać hasła w pakiecie Office?

Zabezpieczenie pliku hasłem to najbardziej popularna forma upewnienia się, że dany plik nie będzie odczytany przez osoby trzecie, nawet jeśli zyskają do niego dostęp fizyczny. To rozwiązanie ma jednak również swoje ograniczenia, których dobrze jest być świadomym, zanim założy się hasło na plik.

Rozwiązanie:

 

We wszystkich trzech podstawowych programach pakietu Office ustawienie hasła jako zabezpieczenia odbywa się podobnie. Z tego powodu pokażemy, jak ustawić hasło, na przykładzie programu PowerPoint.

Aby ustawić zabezpieczenie hasłem, należy mieć świadomość dwóch rzeczy. Przede wszystkim, hasło zabezpiecza dokument, prezentację czy skoroszyt przed otwarciem – bez hasła nikt nie jest w stanie poznać treści danego dokumentu. Drugą kwestią jest brak możliwości odzyskania hasła, co sprawia, że jeśli je zapomnimy – nie mamy możliwości ubiegania się o jego przypomnienie. Istotne jest więc, aby hasło odpowiednio dobrać i zapamiętać bądź zapisać w tylko nam znanym miejscu.

Aby zabezpieczyć plik hasłem, należy wejść w menu „Plik”, a następnie wybrać przycisk „Informacje”.

hasło

Następnie w zakładce „Informacje po prawej stronie należy wybrać opcję „Chroń prezentację” (bądź skoroszyt – w przypadku programu Excel; dokument – w przypadku programu Word), znajdujący się w karcie „Uprawnienia”. Z rozwijanej listy należy wybrać opcję „Szyfruj przy użyciu hasła”.

hasło

Pojawi się okno „Szyfrowanie dokumentu”. Należy zapoznać się z jego treścią – jest tam informacja na temat właściwości hasła. W pole „Hasło” powinniśmy wpisać nasze wybrane dla danego pliku hasło i wybrać przycisk „OK”.

hasło

Pojawi się kolejne okno „Potwierdzanie hasła”. W okno „Wprowadź ponownie hasło” wprowadzamy po raz kolejny wybrane hasło – musi być identyczne z tym wprowadzonym na początku. Należy zatwierdzić okno przyciskiem „OK”.

hasło

W polu „Informacje” pojawi się komunikat o zabezpieczeniu pliku hasłem. Przy ponownym otwarciu pliku pojawi się monit z prośbą o wprowadzenie hasła zabezpieczającego dany plik.

hasło

Zobacz również:

Jak wydrukować poziomo arkusz danych?
Miejsca dziesiętne, cyfry znaczące i zera nieznaczące
Excel 2007: Nowy interfejs użytkownika
Zaokrąglanie do ułamka
Jak przenieść wykres w Excelu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady