Jak usunąć puste wiersze?

Problem

Zdarza nam się czasami, że mamy arkusz w którym dane porozdzielane są pustymi wierszami (patrz obrazek poniżej). Pytanie jak szybko usunąć takie puste wiersze?

Dane wejściowe

#5: Jak usunąć puste wiersze?
Podpowiedź: użyj przycisku ‚Pełny ekran’ (prawy dolny róg wideo) by otworzyć film na całym ekranie.

Rozwiązanie

Na powyższym obrazku widać, że mamy 7 pustych wierszy i oczywiście można by je zaznaczyć ręcznie, a następnie usunąć, ale co w sytuacji kiedy mielibyśmy ponad 10 000 takich wierszy?

Oczywiście fani VBA (Visual Basic for Application) powiedzą, że nie jest problemem napisanie odpowiedniego makra. Jednak my, „nie-programiści”, spróbujemy poradzić sobie z tym problemem za pomocą standardowych opcji w Excelu.

Łatwo można zauważyć, że największym problemem w tym zadaniu jest to, jak szybko zaznaczyć wszystkie puste wiersze? Reszta zadania to „pestka”.

Z pomocą przychodzi nam opcja, która ma potężne możliwości, a co ciekawe, jest bardzo rzadko używana przez „amatorów” Excela.

Mowa tu o opcji Przejdź do – specjalnie. Opcja ta umożliwia zaznaczenie komórek spełniających wybrane (spośród standardowo wbudowanych) kryteria. Jakie to mogą być kryteria? Np. zaznaczanie komórek zawierających komentarze, stałe, formuły, zaznaczanie tylko widocznych komórek (stosowane zazwyczaj w momencie kiedy chcemy skopiować widoczne komórki po wcześniejszym ich przefiltrowaniu), i wiele innych.

No to zabierzmy się do rozwiązania zadania.

Krok 1:

Zaznaczmy cały obszar, w którym znajdują się nasze dane. Sposobów zaznaczania komórek w Excelu jest mnóstwo. Ja wybrałem taki: kliknij LPM (lewy przycisk myszy) na komórce znajdującej się w lewym górnym rogu (w naszym przykładzie jest to komórka A1) zaznaczając ją tym samym. Następnie przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze i kliknij komórkę znajdującą się w prawym dolnym rogu zakresu (w naszym przykładzie jest to komórka C14). Efekt powinien być taki jak poniżej.

Zaznaczony zakres komórek

 Krok 2:

Teraz zaznaczymy tylko puste wiersze:

  • Excel 2003: W menu Edycja kliknij polecenie Przejdź do. Kliknij przycisk Specjalnie, a następnie zaznacz opcję Puste. Kliknij przycisk OK.
  • Excel 2007: Na karcie Narzędzia główne w grupie Edycja kliknij przycisk Znajdź i zaznacz, a następnie kliknij polecenie Przejdź do — specjalnie.

    Opcja Przejdź do - specjalnie

    W oknie Przechodzenie do – specjalnie zaznacz opcję Puste.

    Okno Przechodzenie do - specjalnie

    Kliknij przycisk OK.

Krok 3:

Mając zaznaczone puste wiersze pozostaje nam je tylko usunąć :] Wystarczy kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) na którąkolwiek zaznaczoną komórkę i wybrać opcję Usuń. Efekt powinien być taki jak na obrazku poniżej.

Dane z usuniętymi pustymi wierszami

Zobacz również:

Jak włączyć widok strony w arkuszu?
Jak wstawić nowy arkusz?
Jak zablokować arkusz przed wpisaniem niepoprawnej wartości?
Jak wydrukować arkusz z komentarzami?
Jak usunąć hiperłącze?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady