Jak wstawić hiperłącze do pliku?

Problem:
Jak wstawić hiperłącze do pliku?

Jeśli w dokumencie wymieniamy jakiś inny plik lub stronę internetową, można je wstawić za pomocą hiperłącza. Oznacza to, że za pomocą jednego kliknięcia na odnośnik możemy otworzyć element docelowy. Działa to mniej więcej tak jak link na stronie internetowej, ale może się odnosić także do pliku tekstowego lub zdjęcia.

Rozwiązanie:


Aby wstawić hiperłącze do jakiegoś obiektu w Excelu ustawiamy kursor w komórce, w której ma się znajdować odnośnik. Przechodzimy na zakładkę Wstawianie. Wybieramy sekcję Łącza. Klikamy formant Hiperłącze.

Pojawi się okno dialogowe Edytuj hiperłącze.

W polu edycji na górze wpisujemy treść odnośnika (czyli napis widoczny w dokumencie, który będzie nas odsyłał do danego pliku). W naszym przypadku będzie to wyraz „koszty„.

Najpierw w polu Szukaj w: wybieramy lokalizację, w której znajduje się element docelowy (dysk C, D).
Poniżej mamy znane z Windowsa okno przeglądania plików. Wchodząc w poszczególne katalogi odnajdujemy plik docelowy, i zaznaczamy go. Wówczas wypełnia się także pole Adres – poniżej. Excel automatycznie wstawia ścieżkę dostępu do danego pliku.

 

Wystarczy już tylko kliknąć OK.

W pliku pojawi się podkreślony, niebieski napis, który jest linkiem do wybranego przez nas obiektu.

Trochę prościej wstawiamy hiperłącze do strony www. Wystarczy skopiować adres strony z przeglądarki, np. www.excel.info.pl i program automatycznie rozpozna to jako adres srony internetowej. Przy każdym kliknięciu na ten link (komórkę) strona zostanie uruchomiona w domyślnej przeglądarce internetowej.

 Przy tworzeniu hiperłącza do pliku należy pamiętać, że powinien to być plik na dysku twardym. Łączenie z obiektem na dysku przenośnym będzie działało tylko wtedy,  kiedy jest on podłączony do komputera.

Zobacz również:

Jak usunąć zaufanego wydawcę?
Jak automatycznie skopiować formatowanie komórek?
Jak wstawić tytuły do wydruku arkuszy?
Jak przypisać kolor do wartości komórek?
Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady