Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?

Problem:

Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?

Rozwiązanie:

Aby urozmaicić efekty naszej pracy w Excelu możemy w nagłówku lub w stopce arkusza umieścić dowolną grafikę. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy drukowaniu dokumentów firmowych, gdyż daje możliwość umieszczenia logo firmy. W ten sposób możemy oznakować nasze dokumenty bez konieczności inwestowania w papier firmowy.

Samo wstawienie grafiki odbywa się w ten sam sposób co umieszczanie innych elementów w nagłówku/stopce.

Wybieramy najpierw, z menu głównego, kartę Wstawianie następnie w sekcji Tekst klikamy formant Nagłówek i stopka. Kursor myszy powinien nam teraz migać w polu znajdującym się w nagłówku dokumentu. Chcąc zmienić obszar, w którym będziemy umieszczać grafikę, powinniśmy kliknąć lewym przyciskiem myszy na jeden z trzech prostokątów – lewa strona, centrum (standardowo wybrany), prawa strona.

Aby wstawić grafikę, w jeden z wyżej wymienionych obszarów, należy kliknąć wewnątrz niego, tak aby zaczął migać w nim kursor tekstowy, a następnie na karcie kontekstowej Projektowanie wybrać, z sekcji Elementy nagłówka i stopki, formant Obraz. W oknie dialogowym Wstawianie obrazu możemy wybrać folder na dysku, z którego mamy pobrać obraz.

Gdy wybraliśmy lokalizację pliku to wybieramy pożądaną grafikę zaznaczając ją kliknięciem myszy (lewy klawisz) po czym klikamy przycisk Wstaw

Uwaga: Wybór pliku można też potwierdzić naciskając klawisz Enter.

Końcowy efekt jaki powinniśmy zobaczyć przedstawia obrazek poniżej.

Co zrobić w sytuacji, kiedy wstawiony obrazek wymaga poprawek, tj. trzeba go zwiększyć ponieważ jest mało wyraźny. Excel oferuje podstawowe narzędzia do edycji grafiki. 

Wybierając  formant Formatuj obraz, na karcie kontekstowej Projektowanie w sekcji Elementy nagłówka i stopki, wywołamy dodatkowe okno dialogowe.

Okno Formatowanie obrazu ma dwie zakładki.

Pierwsza zakładka – Rozmiar – umożliwia zmianę wymiarów grafiki. Aby zwiększyć nasz obrazek zmieniamy wartość w polu Wysokość na 200%. Wystarczy kliknąć w polu Szerokość, a ta dostosuje się proporcjonalnie.

Możliwe jest także ręczne wpisanie nowych wymiarów obrazka w cm, ale korzystając z tej opcji można przypadkowo zmienić proporcje i odkształcić obraz.

Druga zakładka – Obraz – jest odpowiedzialna za ostrość, jasność i kolory grafiki. Można tutaj  również odpowiednio wykadrować obraz (czyli przyciąć brzegi).

Nasz  emotikon potrzebuje jedynie małego zwiększenia kontrastu. Zatem przesuwamy suwak Kontrast na wyższą wartość lub wpisujemy pożądaną wartość w polu obok suwaka. Po dokonaniu zmian klikamy przycisk OK, aby potwierdzić.

Jeśli uzyskany efekt nam się nie podoba powtarzamy czynności od nowa.

Należy pamiętać o tym, że zawsze można wykasować cały obraz i wstawić go na nowo, aby wrócić do pierwotnej wersji! 🙂

Tak przygotowana grafika będzie umieszczona na każdej stronie wydruku. Jej wygląd możemy podejrzeć w Podglądzie wydruku lub w widoku Układ strony.

A oto efekt naszej pracy:

Zobacz również:

Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?
Jak sformatować obrazek?
Jak ustawić tło arkusza?
Jak wstawić przycisk opcji do arkusza?
Jak utworzyć tabelę przestawną/raport tabeli przestawnej?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady