Jak wstawić obraz za pomocą formantu?

Niekiedy bywają sytuacje, gdy cały dokument Word jest już stworzony w sposób ostateczny oraz właściwie sformatowany. Wówczas, kiedy musimy dodać do niego grafikę, pojawia się problem z naruszeniem formatowania oraz rozmieszczenia dotychczasowych elementów w dokumencie. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi formant dodawania obrazu.

Rozwiązanie:

Formant dodawania obrazu znajduje się w zakładce wstążki menu Deweloper”, o której dodawaniu w programie Word było powiedziane w poprzednich poradach. Należy wejść w menu, a następnie wybrać przycisk odpowiedzialny za formant obrazu.

formant obrazu

Pojawi się nowe okno pola formantu. Należy kliknąć na ikonkę obrazu na samym środku, aby dobrać do pola odpowiedni obraz. Obraz oczywiście wybieramy z lokalizacji na komputerze albo podłączonym nośniku danych.

formant obrazu

Dodawany obraz nie będzie miał pełnego rozmiaru, co jest zdecydowanym plusem – zyska natomiast wielkość pola formantu. W ten  sposób tekst nie zostanie naruszony w widoczny sposób.

Obraz można edytować za pomocą narzędzi edytowania obrazu, których pasek pojawi się na wstążce menu po kliknięciu na formant obrazu.

formant obrazu

Zdecydowaną zaletą wstawiania obrazu jako formantu jest możliwość zabezpieczenia go przed usunięciem. W tym celu należy kliknąć na pole formantu, a następnie wejść w zakładkę menu Deweloper, a potem wybrać opcję „Właściwości”.

formant obrazu

Otworzy się nowe okno dialogowe. Możemy w nim nadać nazwę dla danego pola formantu obrazu, a także zablokować możliwość jego usunięcia oraz zmiany zawartości, np. na inny obraz.

formant obrazu

 

Zobacz również:

Jak ustawiać hasła w pakiecie Office?
Jak dodać numerację tekstu?
Jak wstawić symbol lub znak specjalny?
Jak zapisać szablon dokumentu z obsługą makr?
Jak obramować fragment tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady