Jak wstawić przypis końcowy?

Program Microsoft Word umożliwia dodawanie do stworzonego tekstu dwóch typów  przypisów: dolnych oraz końcowych. Przypisy końcowe umieszczane są bezpośrednio pod tekstem, którego dotyczą. 

Przypisy końcowe są często stosowane w przypadku pisania prac naukowych czy wszelkich treści, w których niezbędne jest dodawanie do głównego tekstu komentarzy oraz np. źródeł cytatów.

Przypisy końcowe polecane są zwłaszcza dla krótszych form pisanych, gdzie sprawdzają się lepiej, niż przypisy dolne. 

Rozwiązanie:

Aby wstawić przypis końcowy, należy kliknąć w miejsce, gdzie ma być on dodany, następnie wejść w zakładkę „Odwołania” i wybrać opcję „Wstaw przypis końcowy”.

przypis-koncowy

Warto wiedzieć, że wstawianie przypisów można wykonać również za pomocą skrótów klawiszowych. Dla przypisów końcowych jest to skrót: CTRL+ALT+D.

Po dodaniu przypisu program automatycznie przekieruje użytkownika w pole przypisu, gdzie można dodać jego treść. Następnie wystarczy dwukrotnie kliknąć na numer przypisu, aby wrócić do miejsca, do którego się on odwołuje.

Format przypisów można zmieniać w dowolny sposób. Aby wprowadzać zmiany, należy wejść w okno dialogowe „Przypis dolny i przypis końcowy” (1), gdzie po zaznaczeniu opcji Przypisy końcowe” (2) da się zmienić wartości takie, jak np. lokalizacja przypisów (3), format numeracji (4). Wybranie w ostatnim oknie „Stosowanie zmian” (5) opcji „Cały dokument” sprawi, że zmiany zostaną wprowadzone również do przypisów już istniejących.

przypis-koncowy

Przypisy, które zostały wprowadzone w dokumencie, można przeglądać za pomocą opcji „Pokaż przypisy w menu „Odwołania”. Przeglądanie kolejno stworzonych przypisów można wykonywać za pomocą opcji „Następny przypis końcowy” i „Poprzedni przypis końcowy”.

przypis-koncowy

Wstawiony przypis końcowy: 

przypis-koncowy

Zobacz również:

Jak ustawić automatyczne zapisywanie dokumentu?
Co zrobić żeby na stronie tytułowej nie było numeru?
Jak ustawić obrazek opływający tekstem jedynie z góry i dołu?
Jak posortować alfabetycznie tekst?
Gdzie znajdują się szablony dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady