Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?

Problem:
Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?

W starszych wersjach Worda do obsługi wzorów matematycznych służył oddzielny komponent Equation, który często nie był standardowo zainstalowany. Na szczęście Word 2007 posiada wbudowany na stałe moduł do obsługi języka matematycznego.Rozwiązanie:


Pokażę na przykładzie jak wstawić równanie matematyczne w Wordzie. Użyjemy kilku podstawowych działań matematycznych takich jak potęga, pierwiastek oraz ułamek zwykły. Wszystkich pozostałych narzędzi używa się analogicznie, a więc wystarczy uważnie przeczytać tę poradę i popróbować samemu z innymi działaniami!

Aby wstawić równanie przechodzimy na kartę Wstawianie. Wybieramy sekcję Symbole i klikamy na formant Równanie.

W tym momencie pojawia się w tle podświetlona na różowo karta kontekstowa Narzędzia równań.
Pod nią widoczna jest karta Projektowanie, na której znajdują się potrzebne nam narzędzia.

Krok 1:
Najpierw wstawimy pierwiastek trzeciego stopnia. Przechodzimy do sekcji Struktury, klikamy na strzałkę pod formantem Pierwiastek, a następnie, z listy opcji, wybieramy „gotowy” pierwiastek sześcienny.

W dokumencie pojawi się niebieskie okienko, w którym będziemy edytować równanie. W okienku widać symbol pierwiastka, miejsce gdzie mamy wpisać liczbę (tu: 27) – otoczone kropeczkami. Aby móc wpisać cyfry z klawiatury należy zaznaczyć ten kwadracik myszą.

Po wpisaniu liczby naciskamy strzałkę w prawo aby „wyjść spod pierwiastka”.

Krok 2:
Rozbudujemy nasze równanie dodając do niego ułamek zwykły. Znak dodawania, czyli + wybieramy na klawiaturze. Przechodzimy do sekcji Struktury, wybieramy formant Ułamek.

Wybieramy taki zapis ułamka jaki nam najbardziej odpowiada.

Ponownie mamy miejsca na licznik i mianownik otoczone kropeczkami. Zaznaczamy myszą kolejno jedno i drugie i odpowiednio wpisujemy z klawiatury liczby (2 potem 3). Po wpisaniu liczb naciskamy strzałkę w prawo aby „wyjść z ułamka”.

Krok 3:
Od tego równania odejmiemy jeszcze potęgę liczby. Wstawiamy z klawiatury symbol -, a następnie z sekcji Struktury wybieramy formant Indeks, a następnie z listy opcji wybieramy Indeks górny.

Pojawiła nam się struktura potęgi – aby wpisać liczby w odpowiednie pola zaznaczamy je myszą. W większym kropkowanym polu, na dole, wpisujemy podstawę potęgi (tu: 4). W mniejszym kwadraciku na górze wpisujemy wykładnik (tu: 2). Ponownie naciskamy strzałkę w prawo.

Teraz już wystarczy tylko dopisać symbol = i nasze zadanie jest gotowe. Wygląda właśnie tak:

Teraz niech ktoś inny się męczy nad jego rozwiązaniem 🙂

Zobacz również:

Jak zapisać zdjęcia z dokumentu Word na dysku?
Jak wstawić odsyłacz do obiektu w dokumencie Word?
Jak skopiować tekst do Worda bez formatowania?
Jak wstawić indeks dolny?
Jak otoczyć tabelę tekstem?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady