Jak wstawić wykres w Excelu?

Problem:
Jak wstawić wykres w Excelu?
 
Graficzne przedstawienie danych liczbowych jest możliwe dzięki opcji wykres w Excelu. Użycie jednego z wielu typów wykresów oferowanych przez Excel z całą pewnością uatrakcyjni nasze opracowanie.
 
Rozwiązanie:
Excel jest w dużej mierze pomocny przy wstawianiu wykresu, więc nie powinno być z tym problemu. Zademonstruję wstawianie na przykładzie pracowników i ich płac.
 
Aby wstawić wykres najpierw zaznaczymy nasze dane (nie jest to konieczne, ale jest łatwiejsze).
 
Następnie przechodzimy na kartę Wstawianie. W sekcji Wykresy wybieramy formant z dowolnym typem wykresu – użyję tradycyjnego wykresu kolumnowego.
 
Z listy rozwijanej wybieramy typ wykresu – u nas Kolumnowy 2-W.
 
Ponieważ zaznaczyliśmy nasz obszar razem z nagłówkami nie musimy się już o nic martwić. Wykres zostaje dodany razem z etykietami opisującymi poszczególne osie:
 
 
Nasz wykres pojawił się razem z zestawem narzędzi do jego obróbki. Widać, że pojawiło się podświetlone na zielono Narzędzia wykresów. Wśród nich można znaleźć trzy karty – Projektowanie, Układ oraz Formatowanie. Wykorzystanie niektórych z tych narzędzi postaram się pokazać w oddzielnych poradach.

Zobacz również:

Jak szybko obliczyć ceny z marżą?
Jak stworzyć formułę z łamaną linią (Enterem)?
Jak posortować komórki alfabetycznie?
Jak nadać nazwy zakresom danych?
Jak wstawić przycisk opcji do arkusza?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady