Jak wstawić znak wodny w Excelu?

Problem:
Jak wstawić znak wodny w Excelu?
 
Znak wodny może być wykorzystywany jako tło wydruku lub po prostu tło dokumentu. Ponieważ Excel 2007 nie oferuje opcji znak wodny, pokażę jak osiągnąć podobny efekt z wykorzystaniem innych narzędzi.
 
Rozwiązanie:
Aby umieścić występującą na każdej stronie wydruku półprzezroczystą grafikę wykorzystamy ustawienia nagłówka.
 
Klikamy arkusz, który chcemy wyświetlić ze znakiem wodnym. Przechodzimy na kartę Wstawianie. Wybieramy sekcję Tekst. Klikamy przycisk Nagłówek i stopka. W obszarze Nagłówek klikamy w środkowej części.
 
  
Pojawi się karta kontekstowa Projektowanie. W sekcji Elementy nagłówka i stopki klikamy formant Obraz.
 
Pojawia się okno dialogowe Wybierz obraz, w którym wybieramy grafikę na „znak wodny”.
Klikamy dwukrotnie na grafikę, która zostaje wstawiona do arkusza.
 
Teraz musimy ustawić jasność, aby intensywne barwy grafiki nie utrudniały odczytania dokumentu. Trzeba też dostosować rozmiar do wymiarów kartki papieru.
 
W sekcji Elementy nagłówka i stopki klikamy formant Formatuj obraz. Pojawia się okno dialogowe Formatowanie obrazu. Na zakładce Rozmiar wpisujemy szerokość i długość, które będą odpowiednie dla wybranej przez nas grafiki (należy zwrócić uwagę na wymiary papieru na którym drukujemy).
 
Przechodzimy na drugą zakładkę Obraz. W polu Jasność przesuwamy suwak zwiększając jasność obrazu.
 
Grafikę można łatwo przesunąć w dół i w górę przesuwając odnośnik „&obraz, który znajduje się w środkowej sekcji w nagłówku. Wystarczy ustawić kursor przed tym „napisem” i naciskać klawisz Enter aby przesunąć w dół napis i zarazem grafikę.

Zobacz również:

Co zrobić, gdy zamiast wartości wyświetlane są krzyżyki?
Jak wstawić wykres w Excelu?
Jak włączyć widok strony w arkuszu?
Jak zmienić kolor komórki?
Jak i po co sortować komórki w arkuszu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady