Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?

Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?

Program Excel pozwala nam na tworzenie rozmaitych zestawień, w ramach których jesteśmy w stanie stworzyć tabele i dokumenty np. niezbędne do prowadzenia dokumentacji firmowej. Co więcej, program ten daje również możliwość zmiany wyświetlanych formatów z jednych na inne, dzięki prostym formułom. W ten sposób można zmienić wyświetlanie całej daty na wyświetlanie wyłącznie roku.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić wyświetlanie daty na wyłącznie rok, należy przede wszystkim posiadać wpisane w arkuszu daty. Szybkiego wpisania dat można dokonać, wybierając kombinację klawiszy lewy CTRL + ; (średnik) – w komórce pojawia się wówczas aktualna data dla danego dnia. Następnie należy zaznaczyć wszystkie komórki z wpisaną pełną datą.

rok

Następnie należy wejść w zakładkę menu „Narzędzia główne” i wybrać otwarcie okna dialogowego w zbiorze menu „Liczba”.

rok

Otworzy się nowe okno dialogowe „Formatowanie komórek”. Ponieważ nie ma formatowania, które mogłoby zamienić różne daty na wyświetlanie wyłącznie roku, należy samodzielnie wpisać odpowiednią formułę. W oknie należy najpierw wejść w zakładkę „Liczby” (1), następnie wybrać opcję „Niestandardowe” (2). Pokaże się nowe menu formatów, w którym w oknie „Typ” (3) należy wpisać formułę „rrrr”. Następnie należy potwierdzić wybór klawiszem „OK” (4).

rok

Formatowanie zostało zmienione na wyświetlanie samego roku zamiast pełnej daty.

rok

Zobacz również:

Jak szybko zaznaczyć określoną liczbę komórek?
Jak korzystać z własnego szablonu skoroszytu?
Jak ustawić autozapisywanie?
Excel 2007: Nowe zakresy zestawów danych
Jak usunąć hiperłącze?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady