Jak zamienić te same wartości na inne – grupowo?

Program Excel został stworzony z myślą o budowaniu rozmaitych zestawień, czy to z treścią, czy finansowych.

Niekiedy zdarza się, że w zestawienie wkrada się błąd, który należy naprawić, a który powtarza się w całym arkuszu. Jeśli arkusz jest rozległy, to poprawienie wszystkich wartości kolejno może być naprawdę uciążliwe. Z tego powodu najprostszym sposobem jest zamienianie grupowe jednych wartości – na inne.

Taka opcja dostępna jest w program Excel i znacznie ułatwia pracę z arkuszami.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić grupowo jedne wartości na inne, należy przede wszystkim zaznaczyć obszar, w którym te wartości mają być zmienione.

wartości

Następnie w zakładce „Narzędzia główne” należy wybrać rozwijane menu „Znajdź i zaznacz”.

wartości

Z listy menu należy wybrać opcję „Zamień…”.

wartości

Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym dostępny jest szereg opcji. W polu „Znajdź” (1) należy wprowadzić wartość, którą program ma zamienić.  W polu „Zamień na” (2) należy wpisać wartość zamienną dla tej, która obecnie jest wprowadzona. Opcja „Zamień wszystko” (3) pozwala na wprowadzenie zmian w całym zaznaczonym wcześniej obszarze, zaś opcja „Zamień” (4) – w pierwszym wyszukanym polu z wymaganymi wartościami.

wartości

Po wybraniu opcji „Zamień wszystko” pojawia się nowe okno dialogowe, informujące o przeprowadzonych zmianach oraz ich liczbie. Należy je zamknąć i zatwierdzić, klikając „OK”.

wartości

W zaznaczonym obszarze wprowadzone zostają wyznaczone zmiany.

wartości

Zobacz również:

Jak dodać komentarz w Excelu?
Jak obliczyć silnię danej liczby?
Jak rozdzielić zawartość jednej kómórki do kilku komórek?
Jak usunąć filtr z tabeli?
Jak zsumować liczby odpowiednie każdej danej wartości w arkuszu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady