Jak zamienić te same wartości na inne – grupowo?

Program Excel został stworzony z myślą o budowaniu rozmaitych zestawień, czy to z treścią, czy finansowych.

Niekiedy zdarza się, że w zestawienie wkrada się błąd, który należy naprawić, a który powtarza się w całym arkuszu. Jeśli arkusz jest rozległy, to poprawienie wszystkich wartości kolejno może być naprawdę uciążliwe. Z tego powodu najprostszym sposobem jest zamienianie grupowe jednych wartości – na inne.

Taka opcja dostępna jest w program Excel i znacznie ułatwia pracę z arkuszami.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić grupowo jedne wartości na inne, należy przede wszystkim zaznaczyć obszar, w którym te wartości mają być zmienione.

wartości

Następnie w zakładce „Narzędzia główne” należy wybrać rozwijane menu „Znajdź i zaznacz”.

wartości

Z listy menu należy wybrać opcję „Zamień…”.

wartości

Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym dostępny jest szereg opcji. W polu „Znajdź” (1) należy wprowadzić wartość, którą program ma zamienić.  W polu „Zamień na” (2) należy wpisać wartość zamienną dla tej, która obecnie jest wprowadzona. Opcja „Zamień wszystko” (3) pozwala na wprowadzenie zmian w całym zaznaczonym wcześniej obszarze, zaś opcja „Zamień” (4) – w pierwszym wyszukanym polu z wymaganymi wartościami.

wartości

Po wybraniu opcji „Zamień wszystko” pojawia się nowe okno dialogowe, informujące o przeprowadzonych zmianach oraz ich liczbie. Należy je zamknąć i zatwierdzić, klikając „OK”.

wartości

W zaznaczonym obszarze wprowadzone zostają wyznaczone zmiany.

wartości

Zobacz również:

Jak zmienić układ wykresu (dodawanie tytułów)?
Jak udostępnić pracownikom edycję części arkusza?
Jak policzyć korelacje między danymi?
Jak obliczyć rzeczywistą stopę procentową?
Jak zmienić globalnie separator dziesiętny liczb (z przecinka na kropkę i odwrotnie)?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady