Jak zamienić wielkie litery na małe?

Problem:
Jak zamienić wielkie litery na małe?

Jeśli, uzupełniając dane, przypadkowo naciśniemy Shift lub CapsLock i w kilka komórek wpiszemy wielkie litery zamiast małych to nie trzeba ich wszystkich kasować i wpisywać od nowa. Wystarczy skorzystać z funkcji LITERY.MALE, która zamieni dowolny ciąg znaków z kapitalików na „normalną” czcionkę.Rozwiązanie:

Ponieważ ta formuła może zmienić tylko zawartość jednej komórki, uciekniemy się do małej sztuczki. Na wolnym miejscu w arkuszu lub w nowym arkuszu odnajdujemy obszar komórek pustych o takich samych wymiarach jak zakres, który chcemy zmienić. 

Ustawiamy kursor w pierwszej komórce tego zakresu. Przechodzimy na kartę Formuły, w sekcji Biblioteka funkcji, klikamy na formant Tekstowe i odnajdujemy funkcję LITERY.MALEa następnie klikamy na nią.

Wyświetli się okno dialogowe Argument funkcji. Wpisujemy tu adres pierwszej komórki z zakresu, który chcemy przekształcić na małe litery.

Klikamy przycisk OK i mamy pożądaną wartość w nowej komórce.

Teraz skopiujemy tę formułę, tak, aby przekształciła nam pozostałe teksty.
W tym celu chwytamy za uchwyt przenoszenia komórek – mały czarny kwadracik w prawym dolnym rogu komórki.

Należy „najechać” myszą na ten kwadracik i poczekać, aż nasz kursor zamieni się w charakterystyczny czarny plusik.

Wówczas naciskamy lewy przycisk myszy i zaznaczamy cały obszar „odpowiadający” zakresowi, który chcemy zmienić. Po zwolnieniu myszy pojawią się wyniki.

Teraz wystarczy już tylko „podmienić” uzyskane wyniki za zmieniany zakres z dużymi literami.

Wykorzystamy w tym celu funkcję Wklej specjalnie. Aby to zrobić należy zaznaczyć zakres ze zmienionymi „małymi” literami. Z Menu podręcznego (to menu pojawi się po kliknięciu prawym klawiszem myszy w zaznaczony obszar) wybieramy Kopiuj. Zaznaczamy zakres, do którego mają być wklejone dane wartości (nasz cały zakres z „dużymi” literami), a następnie wybieramy z Menu podręcznego wybieramy opcję Wklej specjalnie. W pojawiającym się oknie dialogowym zaznaczamy opcję Wartości i klikamy przycisk OK.

Procedura Wklej specjalnie jest szczegółowo omówiona w poradzie: „Jak skopiować wartość bez kopiowania formuły?”

Zobacz również:

Jak ustawić format komórek dla dat?
Jak zmienić nazwę arkusza?
Jak wstawić pojedynczą komórkę do arkusza?
Jak korzystać z własnego szablonu skoroszytu?
Jak zmienić styl wykresu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady