Jak zaznaczyć tabelę?

Problem:

Jak zaznaczyć tabelę?

Rozwiązanie:

Tabelę można zaznaczyć na parę sposobów. W tym artykule pokażemy pięc różnych sposobów zaznaczenia.

Sposób 1: Aby zaznaczyć całą tabelę należy najechać na tabelę kursorem myszy, a po chwili w lewym górnym rogu tabeli ukaże się ikona zaznaczania, po kliknięciu której cała tabela zostanie zaznaczona.

Ikona w lewym górnym rogu służy również do przenoszenia oraz kopiowania tabeli.

Sposób 2: Drugim sposobem zaznaczenia tabeli jest najechanie kursorem na lewy margines strony (ikona kursora zmieni się w białą, odwróconą w prawo, strzałkę), a następnie kliknięcie i przytrzymanie w górnym punkcie marginesu oraz przeciągnięcie kursora tak, aby zaznaczenie objęło całą wysokość tabeli – tak jak zostało to ukazane na poniższym obrazku. Następnie należy zwolnić lewy klawisz myszy.

Tym sposobem możemy również zaznaczyć dowolną ilość wierszy.

Sposób 3: Trzeci sposób zaznaczenia jest analogiczny do powyższego, z tą różnicą, że odbywa się w poziomie – zaraz nad tabelą. Po najechaniu kursorem myszy nad tabelę, ikona kursora zostanie zmieniona na mała czarną strzałkę w dół (). Po zmianie kursora należy kliknąć i przytrzymać lewy klawisz myszy oraz przeciągnąć zaznaczenie w poprzek tabeli – tak jak jest to widoczne na poniższym obrazku. 

Ten sposób zaznaczenia pozwala zarówno na zaznaczenie pojedynczej jak i dowolnej ilości kolumn.

Sposób 4: Kolejnym sposobem jest zaznaczenie za pomocą opcji Zaznacz tabelę. Aby zastosować takie zaznaczenie musimy kliknąć na tabelę, a następnie, w karcie kontekstowej Układ, w grupie Tabela, kliknąć formant Zaznacz, po czym wybrać z menu opcję Zaznacz tabelę.

W ten sam sposób możemy zaznaczyć również pojedyńczą komórkę, kolumnę lub wiersz. Aby to zrobić należy wybrać odpowiednią opcję (patrz rysunek poniżej).

Sposób 5: Ostatnim sposobem zaznaczenia jest kliknięcie w lewą górną komórkę, przytrzymanie lewego przycisku myszy oraz przeciągnięcie kursora myszy na ukos tabeli (do prawej dolnej komórki tabeli – tak jak jest to widoczne na obrazku poniżej). Po zwolnieniu przycisku myszki tabela zostanie zaznaczona.

Ten sposób jest najbardziej praktyczny oraz uniwersalny. Możemy zaznaczyć dowolną ilość komórek, kolumn oraz wierszy, jednym przeciągnięciem myszki nad interesującym nas obszarem do zaznaczenia.

Porada: Zaznaczenie kolumn, wierszy oraz komórek może również odbywać się za pomocą wciśnięcia i przytrzymania klawisza SHIFT, a następnie odpowiednych strzałek na klawiaturze w zależności jaki obszar chcemy zaznaczyć.

Zobacz również:

Jak ustawić obrazek przed tekstem?
Jak włączyć kartę narzędzi do programowania w VBA
Jak włączyć okienko recenzowania?
Jak skopiować tabelę?
Jak dodać do dokumentu menu dewelopera?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady