Jak zmieniać powiększenie arkusza?

Program Excel służy przede wszystkim do tworzenia rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych z opcjami przeliczeniowymi.

Standardową, domyślną wielkością powiększenia arkusza jest jego rozmiar rzeczywisty: 100%. Czasami jednak niezbędne jest pomniejszenie arkusza, np. gdy chcemy zobaczyć więcej danych naraz, albo jego powiększenie, tudzież zwiększenie jedynie konkretnego obszaru.

Wszystkie te opcje są dostępne w programie i mogą być łatwo zmienione w każdej chwili przez użytkownika.

Rozwiązanie:

 

Istnieją dwie drogi edytowania powiększenia arkusza. Jeśli chcemy zrobić to szybko i bez zbędnych kłopotów, w prawym dolnym rogu arkusza znajduje się suwak. Można posługiwać się nim, przesuwając wskaźnik albo naciskając plus dla powiększenia oraz minus dla pomniejszenia. Obok osi pokazana jest aktualna wartość powiększenia.

powiekszenie-arkusza

Istnieje również drugie rozwiązanie. Należy wejść w zakładkę Widoki posługiwać się opcjami dostępnymi w grupie „Powiększenie”. Opcja „100%” (2) daje możliwość natychmiastowego edytowania dotychczasowych ustawień i zmiany ich na format rzeczywisty widoku. Opcja „Powiększ do zaznaczenia” pozwala na zaznaczenie obszaru, a następnie jego powiększenie za pomocą przycisku. Przydaje się, gdy chcemy zanalizować konkretny fragment arkusza.

powiekszenie-arkusza

Opcja „Powiększenie” (1) otwiera nowe okno dialogowe, w którym można wybrać jedną z opcji powiększenia, bądź wstawić własną, niestandardową wartość.

powiekszenie-arkusza

Zobacz również:

Jak uzyskać w danej komórce nazwę miesiąca podając jego numer (liczbę) w innej komórce?
Jak dodać komentarz w Excelu?
Co zrobić, gdy zamiast wartości wyświetlane są krzyżyki?
Jak skopiować wartość bez kopiowania formuły?
Jak obliczyć wysokość rat kapitałowych spłaconych w danym okresie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady