Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?

Problem:
Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?
 
Układ wykresu określa, jakie części są widoczne na wykresie i jak są one rozmieszczone. Aby wykres był czytelny dobrze jest na nim umieścić Legendę – opis, co przedstawiają poszczególne serie danych. Można także dodać Etykiety danych, które powiedzą nam ile dokładnie wynoszą wartości w danych słupkach.
 
Rozwiązanie:

Jeśli tworząc wykres wybierzemy układ, który nie ma Legendy dobrym pomysłem jest ją dodać. Przy odczytywaniu danych z wykresu przydatne mogą być także Etykiety danych i dlatego pokażę na przykładzie jak dodać te elementy.
 
Po zaznaczeniu obszaru wykresu pojawiają się podświetlone na zielono Narzędzia wykresów.  Przechodzimy do karty kontekstowej Układ. Obie dodawane przez nas właściwości odnajdziemy w sekcji Etykiety.
 
Zaczniemy od najważniejszego, czyli Legendy. Wybieramy formant Legenda. Z listy opcji wybieramy położenie Legendy – u nas: Pokaż legendę z prawej.
W obszarze wykresu pojawia się pole Legenda.
 
Teraz pokażemy jak ustawić pokazywanie Etykiet – tak, aby patrzący mogli odczytać wielkość wartości kolumn. Wybieramy formant Etykiety danych. Z listy wybieramy jedną z możliwych opcji położenia etykiet – my wybierzemy Koniec zewnętrzny.
Możemy zauważyć, że etykiety zostały dodane nad kolumnami danych.
 
 
Po tych drobnych modyfikacjach nasz wykres zmienił wygląd:
 
 
Warto zauważyć, że Excel „stara się” nie zmienić obszaru wykresu dodając nowe elementy. Najlepiej więc upewnić się czy taka zmiana nie byłaby wskazana i czy dane są nadal czytelne.

Zobacz również:

Jak adresować komórki w formułach (adresowanie/odwołanie bezwzględne)?
Jak policzyć odchylenie standardowe próbki?
Jak zmienić liczbę miejsc wyświetlanych po przecinku dla liczb?
Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?
Jak dodać nowy arkusz?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady