Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?

Problem:
Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?
 
Układ wykresu określa, jakie części są widoczne na wykresie i jak są one rozmieszczone. Aby wykres był czytelny dobrze jest na nim umieścić Legendę – opis, co przedstawiają poszczególne serie danych. Można także dodać Etykiety danych, które powiedzą nam ile dokładnie wynoszą wartości w danych słupkach.
 
Rozwiązanie:

Jeśli tworząc wykres wybierzemy układ, który nie ma Legendy dobrym pomysłem jest ją dodać. Przy odczytywaniu danych z wykresu przydatne mogą być także Etykiety danych i dlatego pokażę na przykładzie jak dodać te elementy.
 
Po zaznaczeniu obszaru wykresu pojawiają się podświetlone na zielono Narzędzia wykresów.  Przechodzimy do karty kontekstowej Układ. Obie dodawane przez nas właściwości odnajdziemy w sekcji Etykiety.
 
Zaczniemy od najważniejszego, czyli Legendy. Wybieramy formant Legenda. Z listy opcji wybieramy położenie Legendy – u nas: Pokaż legendę z prawej.
W obszarze wykresu pojawia się pole Legenda.
 
Teraz pokażemy jak ustawić pokazywanie Etykiet – tak, aby patrzący mogli odczytać wielkość wartości kolumn. Wybieramy formant Etykiety danych. Z listy wybieramy jedną z możliwych opcji położenia etykiet – my wybierzemy Koniec zewnętrzny.
Możemy zauważyć, że etykiety zostały dodane nad kolumnami danych.
 
 
Po tych drobnych modyfikacjach nasz wykres zmienił wygląd:
 
 
Warto zauważyć, że Excel „stara się” nie zmienić obszaru wykresu dodając nowe elementy. Najlepiej więc upewnić się czy taka zmiana nie byłaby wskazana i czy dane są nadal czytelne.

Zobacz również:

Jak ustawić tło arkusza?
Jak zmienić kolor komórki?
Jak posortować komórki alfabetycznie?
Jak utworzyć tabelę przestawną/raport tabeli przestawnej?
Jak zmienić widok arkusza?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady