Jak zmienić wielkie litery na małe?

Problem:
Jak zmienić wielkie litery na małe?

Czasami pisząc nie zauważymy wciśniętego klawisza CapsLock i otrzymamy większą ilość tekstu wielką czcionką. Całe szczęście Word oferuje prostą opcję do zamiany wielkich liter na małe i można to prosto wykonać nawet na całym dokumencie (stronie/akapicie) bez konieczności przepisywania go na nowo.

Rozwiązanie:


Aby zamienić wielkie litery na małe należy zaznaczyć pożądany wyraz (akapit/stronę). Na karcie Narzędzia główne znajdujemy sekcję Czcionka, z której wybieramy formant Zmień wielkość liter, a następnie, z rozwijalnej listy, wybieramy opcję małe litery.

 W tym momencie cały zaznaczony obszar zmienia się na małe litery:


 
 Pozostałe opcje formantu Zmień wielkość liter także mogą się przydać:

  • Jak w zdaniu – zamienia pierwszą literę po kropce na wielką, reszta małe.
  • WIELKIE LITERY – zmienia wszystkie litery na wielkie.
  • Jak Nazwy Własne – zamienia każdą pierwszą literę wyrazu na wielką.
  • Zamiana małe na wielkie – każda litera zmieni się na odwrotną (przydatne w przypadku przypadkowego wciśniecia klawisza CapsLock).

Przedstawione opcje są łatwym sposobem na zmianę wielkości czcionki. Każdy użytkownik Worda, któremu zdarzyło się zapomnieć wcisnąć Shift przy pisaniu dużych liter doceni to narzędzie!

Zobacz również:

Jak szybko dodać elementy (np. nazwę firmy) do dokumentu?
Jak wstawić datę lub godzinę?
Jak zmienić odstęp między wierszami?
Jak dostosować pasek szybkiego dostępu?
Jak włączyć okienko recenzowania?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady