Jak znaleźć maksymalne wartości w arkuszu?

Arkusz Excel służy przede wszystkim do wykonywania rozmaitych operacji na liczbach i cyfrach. Z tego powodu korzystne jest wykorzystanie arkusza jako miejsca, gdzie nie tylko można wykonać zestawienia, ale również dokonać podstawowych operacji na wprowadzonych danych.

W celach statystycznych czasami konieczne jest wyciągnięcie z kilkudziesięciu czy kilkuset wprowadzonych komórek wartości maksymalnej dla danego zestawienia. Można to zrobić w prosty sposób, wykorzystując gotowe formuły programu.

Rozwiązanie:

 

Aby wyznaczyć komórkę z wartością maksymalną danego zbioru, należy kliknąć w komórkę, gdzie wartość ta ma być wpisana. Następnie należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Więcej funkcji”.

wartości

Na rozwiniętej liście należy wybrać opcję „Statystyczne”, zaś na kolejnej odszukać i kliknąć w funkcję „MAX”.

wartosci

Otworzy się nowe okno dialogowe „Argumenty funkcji”. Następnie należy wyczyścić automatyczne wypełnienie w polu „Liczba 1” i zaznaczyć na arkuszu wszystkie komórki, który ma dotyczyć wyszukiwanie minimalnej wartości. Można przy tym zaznaczyć również wartości inne niż liczbowe – formuła ta bowiem ignoruje wartości logiczne i tekstowe, przeprowadzając wyszukiwanie jedynie w wartościach liczbowych. Wybór komórek należy zatwierdzić klawiszem „OK”.

wartości

W polu wprowadzenia formuły ukaże się rezultat – największa wartość w zaznaczonym zakresie komórek.

Zobacz również:

Jak i po co sortować komórki w arkuszu?
Jak zmienić układ wykresu (dodawanie legendy i etykiety danych)?
Jak ustawić format komórek dla obliczeń księgowych?
Jak ustawić filtr w tabeli przestawnej?
Jak wydrukować wszystkie wiersze na jednej stronie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady