Jak znaleźć minimalne wartości w arkuszu?

Arkusz Excel służy przede wszystkim do wykonywania rozmaitych operacji na liczbach i cyfrach. Z tego powodu korzystne jest wykorzystanie arkusza jako miejsca, gdzie nie tylko można wykonać zestawienia, ale również dokonać podstawowych operacji na wprowadzonych danych.

Niekiedy w zestawieniach finansowych czy jakichkolwiek zestawieniach liczbowych niezbędne jest wyznaczenie minimalnej wartości występującej w danym arkuszu. Da się to zrobić bardzo łatwo za pomocą gotowych formuł. Takie wyznaczenie przydatne jest na przykład przy wyznaczeniu danych statystycznych.

Rozwiązanie:

 

Aby wyznaczyć komórkę, która posiada minimalną wartość liczbową w arkuszu, należy kliknąć w komórkę, gdzie wartość ta ma być wpisana. Następnie należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Więcej funkcji”.

wartości

Na rozwiniętej liście należy wybrać opcję „Statystyczne”, zaś na kolejnej odszukać i kliknąć w funkcję „MIN”.

wartości

Otworzy się nowe okno dialogowe „Argumenty funkcji”. Następnie należy wyczyścić automatyczne wypełnienie w polu „Liczba 1” i zaznaczyć na arkuszu wszystkie komórki, który ma dotyczyć wyszukiwanie minimalnej wartości. Można przy tym zaznaczyć również wartości inne niż liczbowe – formuła ta bowiem ignoruje wartości logiczne i tekstowe, przeprowadzając wyszukiwanie jedynie w wartościach liczbowych. Wybór komórek należy zatwierdzić klawiszem „OK”.

wartości

W polu wprowadzenia formuły ukaże się rezultat – najmniejsza wartość w zaznaczonym zakresie komórek.

Zobacz również:

Jak zmienić etykiety osi poziomej?
Jak sprawdzić poprawność wpisywanych danych?
Jak automatycznie uruchamiać skoroszyt po starcie Windows 7?
Jak szybko dopasować szerokość i wysokość komórek do tekstu?
Jak obliczyć pierwiastek kwadratowy?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady