Jak znaleźć minimalne wartości w arkuszu?

Arkusz Excel służy przede wszystkim do wykonywania rozmaitych operacji na liczbach i cyfrach. Z tego powodu korzystne jest wykorzystanie arkusza jako miejsca, gdzie nie tylko można wykonać zestawienia, ale również dokonać podstawowych operacji na wprowadzonych danych.

Niekiedy w zestawieniach finansowych czy jakichkolwiek zestawieniach liczbowych niezbędne jest wyznaczenie minimalnej wartości występującej w danym arkuszu. Da się to zrobić bardzo łatwo za pomocą gotowych formuł. Takie wyznaczenie przydatne jest na przykład przy wyznaczeniu danych statystycznych.

Rozwiązanie:

 

Aby wyznaczyć komórkę, która posiada minimalną wartość liczbową w arkuszu, należy kliknąć w komórkę, gdzie wartość ta ma być wpisana. Następnie należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Więcej funkcji”.

wartości

Na rozwiniętej liście należy wybrać opcję „Statystyczne”, zaś na kolejnej odszukać i kliknąć w funkcję „MIN”.

wartości

Otworzy się nowe okno dialogowe „Argumenty funkcji”. Następnie należy wyczyścić automatyczne wypełnienie w polu „Liczba 1” i zaznaczyć na arkuszu wszystkie komórki, który ma dotyczyć wyszukiwanie minimalnej wartości. Można przy tym zaznaczyć również wartości inne niż liczbowe – formuła ta bowiem ignoruje wartości logiczne i tekstowe, przeprowadzając wyszukiwanie jedynie w wartościach liczbowych. Wybór komórek należy zatwierdzić klawiszem „OK”.

wartości

W polu wprowadzenia formuły ukaże się rezultat – najmniejsza wartość w zaznaczonym zakresie komórek.

Zobacz również:

Jak dodać linię trendu?
Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?
Jak włączyć wyszukiwanie pionowe?
Jak zmieniać powiększenie arkusza?
Jak wstawić hiperłącze do pliku?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady