Jak znaleźć w dokumencie słowo i zamienić je na inne?

Problem:
Jak znaleźć w dokumencie słowo i zamienić je na inne?

Znajdź i zamień to opcja często wykorzystywana przez użytkowników programu Word. Jest to wygodne narzędzie, które pozwala nam zmienić źle wprowadzone słowo od razu w całym dokumencie. Opcja ta jest szczególnie pomocna przy obszernych dokumentach.Rozwiązanie:


Aby zademonstrować użycie opcji Znajdź i zamień w kilkudziesięciu stronnicowym dokumencie wyszukamy słowo internet i zamienimy je na Internet.

Z karty Narzędzia główne wybieramy sekcję Edytowanie i klikamy na formant Zamień.


 
Pojawi się okno dialogowe Znajdowanie i zamienianie otwarte na zakładce Zamień. W górnym polu edycji Znajdź wstawiamy wyraz, który chcemy zamienić (internet). W dolnym polu edycji Zamień wstawiamy wyraz, który ma zostać wstawiony w dokumencie (Internet).

W naszym przypadku różnica między wyrazami dotyczy wielkości litery I dlatego musimy zaznaczyć dodatkową opcję. Naciskamy na przycisk Więcej i wśród pojawiających się opcji zaznaczamy pierwszą od góry: Uwzględnij wielkość liter.


 
Teraz mamy do wyboru:

  • Sprawdzać każdy wyraz z osobna i decydować czy go zamienić czy nie:
    W tym celu naciskamy przycisk Znajdź. Najbliższy wyraz internet zostaje zaznaczony. Jeśli zdecydujemy się na zamianę musimy kliknąć przycisk Zamień.

  • Zamienić wszystkie internet na Internet bez czytania za jednym kliknięciem:
    Naciskamy przycisk Zamień wszystkie. Zanim Word zamieni wszystkie wyrazy pojawi się okno dialogowe z ilością dokonywanych zamian, które musimy zaakceptować klikając OK.


  
W ten niezwykle szybki i wygodny sposób możemy zamienić dowolne słowo na inne bez wysiłku i co ważne, bez konieczności uważnego czytania całości. Metoda ta przyda się wszędzie tam gdzie sprawdzanie pisowni nie pokaże użytego przez nas wyrazu jako błędu. Jak widać Word ułatwia życie! 🙂

Zobacz również:

Jak zmienić język dokumentu?
Jak dodać podpis do obrazka?
Jak szybko napisać list biznesowy?
Jak stworzyć plan konferencji?
Jak wstawić rysunek / autokształt?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady