Jak zobaczyć formuły zawarte w arkuszu?

Program Excel został stworzony z myślą o tworzeniu zestawień, głównie liczbowych, ale również automatycznym wykonaniu na ich bazie rozmaitych operacji matematycznych i innych.

Niekiedy w arkuszu dodane jest kilka formuł, które jednak ukryte są w różnych miejscach. Nie jest to problem, jeśli arkusz jest gotowy np. do wydrukowania czy stosowania w formie bez wprowadzania zmian. Jeśli następuje potrzeba edycji, dobrze jest wiedzieć, gdzie zostały wprowadzone formuły, aby móc je odpowiednio edytować  – inaczej obliczane dane mogą być zwyczajnie niepoprawne.

Rozwiązanie:

 

Aby zobaczyć wszystkie formuły zawarte w arkuszu, należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Pokaż formuły”.

formuły

Wówczas wszystkie wartości obliczone na podstawie formuł zostaną zmienione na zapis formuł, który można dowolnie edytować. Poniżej przykład zestawienia z wprowadzoną niewidoczną formułą (1), zaś obok – zestawienie po włączeniu opcji pokazywania formuł (2).

formuły

Zobacz również:

Jak wyłączyć linie siatki w arkuszu?
Jak stworzyć niestandardowy format liczb?
Jak obliczyć datę zakończenia spłaty kredytu?
Jak wstawić sumy częściowe w tabeli przestawnej?
Jak połączyć tekst z automatyczną formułą w nagłówku/stopce?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady