Rodzaje formantów

Program Word w zakładce „Deweloper” oferuje stworzenie bardziej zaawansowanych elementów pliku tekstowego, niż ma to miejsce w przypadku podstawowych opcji programu. Z tego powodu formanty tutaj istniejące oferują wstawienie różnych, aktywnych pól.

Rozwiązanie:

Pokrótce przedstawimy wszystkie kolejne formanty, które wstawić można z zakładkiDeweloper”.

formanty

1. Formant dodawania tekstu sformatowanego – pozwala na dodanie w dowolnym miejscu pola, gdzie pojawi się sformatowany odpowiednio tekst.

2. Formant dodawania tekstu zwykłego – wstawia pole dodawania tekstu bez żadnego formatowania, istniejącego w formie podstawowej dla ustawień programu.

3. Formant dodawania obrazu – pozwala na wstawienie w dowolnym miejscu pola z obrazem, dzięki czemu można uzupełniać tekst o bogatej zawartości.

Trzy powyższe formanty są przydatne przy tworzeniu rozbudowanego dokumentu z bogatą zawartością, który uniemożliwia nam klasyczne formatowanie w takim stopniu, jaki nas interesuje.

4. Formant bloków konstrukcyjnych – pozwala na wstawienie zawartości galerii bloków konstrukcyjnych do dokumentu.

5. Formant pola kombi – najbardziej rozbudowany z formantów, umożliwiający stworzenie w tym miejscu pola o różnych, opisanych wcześniej i potem właściwościach.

6. Formant listy rozwijanej – formant pozwalający na stworzenie listy rozwijanej, która dostępna będzie w programie.

7. Formant selektora dat – wygodny formant pozwalający na dodanie do dokumentu pola, w którym można wybrać odpowiednią, np. aktualną, datę.

8. Formant pola wyboru – formant wstawiający pole wyboru do dokumentu, co umożliwia wykorzystanie miejsca do zaznaczenia konkretnych odpowiedzi czy opcji w dokumencie.

9. Formant wstawiania formularzy starszych narzędzi – pozwala na wstawianie narzędzi typu ActiveX oraz formantów formularzy, które dostępne są w poprzednich wersjach. Jego zawartość wyboru prezentuje się następująco:

formanty

Zobacz również:

Jak zaznaczyć tekst?
Jak schować wstążkę menu w Wordzie?
Jak sprawdzić pisownię dokumentu w obcym języku?
Jak poprawiać tekst innego użytkownika w Wordzie?
Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady